Zniesiono stan epidemii. Co się zmieniło?

0

Od 16 maja zniesiono w Polsce stan epidemii, obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?
Stan epidemii wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 r, z kolei 16 maja br. został zniesiony stosownym rozporządzeniem. Zniesienie stanu epidemii rząd uzasadnił poprawą stanu epidemiologicznego w kraju, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych. Jak podkreśla resort zdrowia, stan zagrożenia epidemicznego będzie aktualny do odwołania.

– To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symbolicznie przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – powiedział w czasie konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. – Sytuacja, z którą będziemy mieli do czynienia, pozwala utrzymać pewną gotowość legislacyjną rozwiązań, a jednocześnie wysyłamy sygnał, że sytuacja i nasza ocena ryzyka są zdecydowanie lepsze. Prawdziwym testem będzie wrzesień, czas powrotów do szkół i pracy, zwiększonej transmisji – dodał minister.

Czym rożni się stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego, a więc sytuacja z jaką mamy do czynienia od 16 maja? Epidemia to zachorowania na daną chorobę na określonym terenie i w określonym czasie, w liczbie większej niż w poprzednim okresie. Natomiast stan zagrożenia epidemiologicznego to sytuacja, w której spodziewamy się, że może dojść do ponownego wzrostu liczby zakażonych i obciążenia systemu ochrony zdrowia

Jak zaznaczają specjaliści, wzrostu zakażeń możemy spodziewać się jesienią, na co wskazują modele analityczne wykorzystywane w pracach zespołu ds. prognozowania przebiegu epidemii, który zajmuje się opracowywaniem hipotetycznych scenariuszy sytuacji epidemiologicznej.

Pozostawiono obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w następujących grupach: osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego; osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym; studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com