Zabrzmiała Niepodległa

0

„Niech Niepodległa zabrzmi w Kazimierzy Wielkiej pięknym i doniosłym głosem Waszych Serc” – między innymi takie życzenia napłynęły do kazimierskiego ratusza od władz zaprzyjaźnionego ukraińskiego miasta Buczacz. Kazimierskie świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęło się już w przeddzień pamiętnej daty.

W szkołach odbyły się patriotyczne akademie, a jedna z większych uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół w Wielgusie. Placówka od kilku lat nosi imię ks. Andrzeja Biernackiego. Legendarny kapłan z Gorzkowa zmarł 11 listopada 2013 roku, a niedługo później szkoła w Wielgusie obrała tę niezwykłą postać za swojego patrona. Od tego czasu, rokrocznie w listopadzie odbywa się w placówce Dzień Patrona. W tym roku uroczystość połączono z obchodami 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, a udział w nich wziął burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, wraz ze swym zastępcą Łukaszem Maderakiem. Młodzież i dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, a po mszy świętej złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie ks. Biernackiego.

Nazajutrz w Kazimierzy Wielkiej odbyły się oficjalne obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, zainicjowane mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele Miłosierdzia Bożego. Po modlitwach zebrani złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą św. Janowi Pawłowi II, jak też przed pomnikiem Wincentego Witosa oraz Tadeusza Kościuszki. Zwieńczeniem kazimierskiego świętowania był bogaty program artystyczny wystawiony na deskach Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Młodsi i starsi artyści zaprezentowali się przed liczną widownią w udanym koncercie pt. „Gramy dla Niepodległej”.

j.s.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com