Za nami benefis Jerzego Cygana

0

To był wyjątkowy i niezapomniany wieczór. Prawdziwa uczta dla melomanów. W piątek, 18 września w murach kościoła w Szańcu odbył się benefis Jerzego Cygana. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach tegorocznego Festiwalu im. Krystyny Jamroz.

Utwory z repertuaru Bacha, Chopina czy Kuźniaka – można było usłyszeć podczas benefisu muzyka  – Jerzego Cygana. Tego wieczoru królowała także muzyka filmowa. Publiczność miała okazję m.in. wysłuchać znakomitego wykonania kultowego utworu Michela Legranda, zdobywcy trzech Oscarów i pięciu statuetek Grammy. Oczywiście wszytsko w wykonaniu „Kwintentu Jerzego Cygana”, który wystąpił w składzie: Marek Kwaśniewski (piano), Tomasz Śledź (gitara), Andrzej Nowak (gitara basowa), Mariusz Kozłowski (perkusja) i oczywiście gwiazda wieczoru, czyli Jerzy Cygan (klarnet i saksofon). W ten piątkowy, wrześniowy wieczór melomani usłyszeli również Marzenę Trzebińską (sopran), a także Artura Jaronia (fortepian). Gospodarzem wieczoru był Antoni Wit Chamera.

Jerzy Cygan urodził się w Pińczowie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie oboju oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej – kierunek wychowanie muzyczne w Kielcach. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie i Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Od 1970 roku jest animatorem kultury – organizatorem, współorganizatorem i pomysłodawcą wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem, Międzynarodowego Festiwalu, Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Jerzy Cygan jest też pomysłodawcą i dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju.

Na swoim artystycznym koncie ma wiele koncertów solowych pod nazwą „Jerzy Cygan i przyjaciele” w towarzystwie: Paweł Korepta, Artur Jaroń, Włodzimierz Kutrzeba – fortepian, Tadeusz Rachoń, Jerzy Mondrawski, Grzegorz Michta – akordeon. Jest też liderem zespołu „Kwintet Jerzego Cygana”. Zespół koncertuje w buskich sanatoriach na uroczystościach organizowanych przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz innych ośrodkach kultury. Prowadzeniem cieszą się koncerty towarzyszące corocznemu Międzynarodowemu Festiwalowi im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, a także koncerty plenerowe „Muzyka na zamku”. W programie kwintetu znajdują się perełki muzyki filmowej, rozrywkowej, standardy muzyki jazzowej. Są także wykonawcami koncertów w całości poświęconych muzyce Henryka Kuźniaka. Zespół gra muzykę dojrzałą, przemyślana, pełna zaangażowania i pasji.

Jerzy Cygan za działalność na rzecz szeroko pojętej kultury i sztuki otrzymał szereg prestiżowych podziękowań, wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Podziękowanie Wojewody Kieleckiego za podjęcie pięknej i cennej inicjatywy oraz wysiłek włożony w organizację I Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, Srebrny Krzyż Zasługi, Nagroda Wojewody Kieleckiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski, a także Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

r.

Fot. Bogdan Ptak

 

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com