Za nami 20. Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich

0

Na terenie rozległych, malowniczych opatowieckich błoń – 13 i 14 lipca już po raz dwudziesty odbył się Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich. Wydarzenie to, na przestrzeni lat, stało się ponadregionalną, profesjonalną wystawą koni i jednocześnie wielkim rodzinnym festynem przyciągającym ludzi z kraju i zagranicy.

Wyjątkowy charakter 20. jubileuszowej edycji wydarzenia dodał również historyczny moment, w którym znalazł się Opatowiec, odzyskując po ponad 150 latach utracone ukazem carskim prawa miejskie.

Podczas dwudniowej imprezy, swój dorobek hodowlany zaprezentowali hodowcy koni rasy małopolskiej z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego, śląskiego i lubelskiego.

W sobotę, 13 lipca odbyła się pierwsza część championatu obejmująca wycenę koni w poszczególnych klasach, a także ocenę użytkową w tzw. korytarzu. Z kolei w niedzielę, 14 lipca, podczas drugiego dnia końskich zmagań dokonano wyceny koni w poszczególnych klasach, wybrano również „Najlepszego Konia Pokazu 2019 roku”, którym została roczna klacz Artemida. Właścicielem zwycięskiej klaczy jest pan Mariusz Kijka z Tomaszówki (woj. lubelskie).

W trakcie dwóch dni championatu zaprezentowano i oceniono łącznie 38 koni, w tym 9 ogierów i 29 klaczy. Nad prawidłowym, zgodnym z regulaminem, przebiegiem oceny koni czuwała komisja w składzie: Roman Krzyżanowski – przewodniczący, Monika Słowik i Jacek Kozik – członkowie. Fundatorami nagród byli: marszałek województwa świętokrzyskiego i burmistrz Opatowca.

Tytuł „Championa Hodowlanego Ogierów dwuletnich 2019” roku zdobył Tanges AA Gustawa Leksy ze Skroniowa (woj. świętokrzyskie), tytuł „Championa Hodowlanego Klaczy rocznych 2019” roku zdobyła Artemida Mariusza Kijka z Tomaszówki (woj. lubelskie), a tytuł „Championa Hodowlanego Klaczy dwuletnich 2019” roku zdobyła Bona Piotra Chmielarskiego z Pińczowa (woj. świętokrzyskie).

Oficjalnego otwarcia jubileuszowego 20. championatu dokonał Sławomir Kowalczyk, burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, witając przedstawicieli władz szczebla centralnego, wojewódzkiego, powiatowego, przedstawicieli samorządów gmin, a także wszystkich przybyłych na wystawę miłośników koni.

Na opatowieckie błonia przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: wiceminister spraw zagranicznych – Piotr Wawrzyk, posłowie na Sejm RP – Krzysztof Lipiec, Michał Cieślak, Marzena Okła-Drewnowicz i Krystian Jarubas, senator RP – Jacek Włosowicz, wicemarszałkowie województwa świętokrzyskiego – Mariusz Gosek i Marek Jońca, Wieloletni poseł do Parlamentu Europejskiego – Czesław Siekierski, a także radny Sejmiku Wojewódzkiego Artur Konarski. Obecni byli również włodarze z okolicznych miast i powiatów, przedstawiciele służb mundurowych, panie z kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Opatowiec, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, lokalni przedsiębiorcy, a także mieszkańcy gminy Opatowiec, hodowcy i wystawcy koni.

Mimo początkowo zmiennej pogody, nic nie popsuło dobrej atmosfery i zabawy. Dzięki organizatorom każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło licznych atrakcji dla dorosłych, jak również dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne instytucji i firm z regionu. Podczas imprezy zaprezentowały się: KRUS Kazimierza Wielka, BS Kielce Oddział Terenowy Nowy Korczyn, ARiMR Oddział w Kazimierzy Wielkiej, WKU Busko-Zdrój oraz firmy i lokalni przedsiębiorcy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabrakło pań z kół gospodyń wiejskich, które częstowały gości lokalnymi przysmakami podkreślając bogatą tradycję kulinarną regionu. Stoiska przygotowały koła gospodyń wiejskich z Rogowa, Kamiennej, Kociny, Krzczonowa, Rzemienowic i Senisławic. Uczestnicy imprezy korzystali z dobrze zaopatrzonych punktów gastronomicznych, mogli wypocząć i schronić się przed zmienną aurą „w ogródkach pod parasolami”. Na najmłodszych czekało z kolei mnóstwo atrakcji, m.in. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, karuzela, przejażdżki na kucykach itp. Chętni mieli również możliwość zajrzeć do końskich boksów i z bliska podziwiać piękno tych wspaniałych zwierząt.

W wydzielonej części można było podziwiać sztukę powożenia zaprzęgiem konnym, przejechać się bryczką lub spróbować swoich sił w siodle pod okiem instruktora. Specjalny pokaz sztuki jeździeckiej i rekonstrukcję historycznej potyczki zaprezentowały:  Stadnina Koni “Azarina” pana Jarosława Pawlika z Żukowic i Stadnina Koni „Wrzosy” pana Przemysława Janowskiego z Ksan.

Równocześnie z końskimi pokazami odbywały się występy artystyczne. Konferansjerami programu artystycznego byli Beata Adamczyk i Radosław Kornaś. Na scenie, swoje umiejętności wokalne, gry na instrumentach, tańce oraz inne pokazy prezentowali uczniowie i absolwenci ze szkół podstawowych w Opatowcu i Krzczonowie, a także niezawodna Orkiestra Dęta OSP z Kociny, która zaprezentowała kilka utworów ze swojego repertuaru. Wszystkich wykonawców publiczność nagrodziła brawami,

Po zakończeniu części oficjalnej championatu, a także występach dzieci i młodzieży na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru, czyli zespoły: Zbójnicy, Lili i MeGustar. Zwieńczeniem ostatniego dnia championatu była dyskoteka pod gwiazdami z muzyką zespołu Top Secret, przy której zwolennicy rytmów disco bawili się do białego rana.

– Cieszymy się, że championat stał się ponadregionalną, profesjonalną wystawą koni i jednocześnie wielkim rodzinnym festynem przyciągającym ludzi z kraju i zagranicy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy, w tym również do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jej trwania tj.: Wspólnocie Opatowieckiej za udostępnienie błoń, jednostkom OSP z terenu gminy, sołtysowi i radzie sołeckiej z Opatowca, służbom porządkowym, policji, pracownikom służb medycznych, inspekcji weterynaryjnej, pracownikom Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych, dyrektorom szkół, pracownikom oświaty, dzieciom i młodzieży, a także wszystkim, którzy nie zostali tu wymienienimówi Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca. – Zwycięskim hodowcom gratulujemy, gościom i mieszkańcom dziękujemy za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokdodaje.

Organizatorami championatu, podobnie jak w latach ubiegłych, byli: marszałek województwa świętokrzyskiego, starosta powiatu kazimierskiego, burmistrz Opatowca, a także Staropolski Związek Hodowców Koni w Kielcach. Wydarzenie objął patronatem „Tygodnik Ponidzia”.

                                                                             Anna Rykulska

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com