Wycieczka z Beldonkiem

0

Piękna pogoda towarzyszyła turystom z Pińczowa, którzy postanowili wybrać się „W podróż z Beldonkiem”. Była to kolejna odsłona czytelniczego projektu „Z Dygasińskim przez Ponidzie”, który od kilku miesięcy realizowany jest przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Pińczowie. Projekt wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytelnicy pokonali szlak, którym wędrował Beldonek –bohater noweli Adolfa Dygasińskiego o tym samym tytule. Osierocony chłopiec, przygarnięty i źle traktowany przez stryja, szuka swojego miejsca na ziemi wędrując przez Ponidzie. Beldonek przemierzył trasę od Balic przez Pińczów, Pawłowice, Jędrzejów, Nagłowice, Dąbie i Włoszczowę, aż do Częstochowy. W wędrówce towarzyszył mu dziad Florek.

Niektóre z tych miejsc odwiedzili pińczowscy czytelnicy i bibliotekarze. Wycieczka rozpoczęła się w Pińczowie i po przejechaniu przez Balice, Chmielnik, Kije i Jędrzejów, zakończyła się w Nagłowicach. Zwiedzono m.in. klasztor Franciszkanów na Mirowie, kościół św. Stanisława w Balicach i Kasztelanię w Kijach. W Nagłowicach zaś wstąpiono do dworku Mikołaja Reja, gdzie mieści się muzeum Ojca Literatury Polskiej.

Podczas podróży uczestnicy wysłuchali gawędy o życiu i twórczości Adolfa Dygasińskiego, w wykonaniu Edyty Paw z Muzeum Regionalnego w Pińczowie. W miejscach, które zostały opisane w noweli, czytelnicy odczytali odpowiednie fragmenty.

j.s.

 

 

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com