Walczą z „cichym zabójcą” . Na co mogą liczyć mieszkańcy?

0

Uzdrowisko Busko-Zdrój realizuje program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy, o której lekarze mówią „cichy zabójca”. Pod względem zachorowalności na cukrzycę województwo świętokrzyskie zajmuje czwarte miejsce w kraju.

cukrzyca / fot. Pixabay

Na świecie cukrzyca co 10 sekund jest diagnozowana u kolejnej osoby, a co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W naszym kraju rocznie umiera w ten sposób około 20 tys. chorych. W opinii specjalistów z WHO, cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w 2030 roku. Ta choroba zmienia życie, przewraca je do góry nogami. Wymaga podporządkowania rytmu dnia. Stałe kontrolowanie poziomu glikemii i prawidłowe leczenie choroby to jedyny sposób na uniknięcie powikłań cukrzycowych, czy też odsunięcie ich w czasie. Pacjenci zmagający się z cukrzycą najbardziej obawiają się utraty wzroku i zespołu stopy cukrzycowej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie choroby.

Uzdrowisko Busko-Zdrój realizuje „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2”. We wtorek, 30 czerwca została podpisana umowa na kompleksową usługę przeprowadzenia identyfikacji grup ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu 2, wśród 241 680 mieszkańców naszego województwa. To pierwszy etap tego ważnego programu, którego głównym celem jest ochrona zdrowia, a także poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej osób w wieku 45-64 lata.

W ramach programu ponad 240 tys. osób zostanie objęte profilaktyką – w formie przeprowadzonych wywiadów zdrowotnych, będzie też określony wskaźnik BMI, co pozwoli zidentyfikować ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2. Z kolei 51 tys. osób wśród ankietowanych, u których zostanie stwierdzone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, będzie mogło nieodpłatnie skorzystać z badania stężenia glukozy we krwi oraz indywidualnego poradnictwa w tym zakresie. Ponad 24 tys. osób będzie miało możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznych, w trakcie których zostanie przeprowadzone badanie masy i składu ciała na specjalnym analizatorze. W ramach tego zadania profilaktycznego uczestnicy będą mogli liczyć również na konsultacje indywidualne ze specjalistą aktywności fizycznej. W ramach projektu zaplanowane zostały warsztaty dietetyczne oraz zajęcia grupowe z aktywności fizycznej.

Program jest realizowany ze środków Unii Europejskiej i buskiego Uzdrowiska w związku z tym osoby, które wezmą w nim udział nie ponoszą kosztów z tytułu uczestnictwa. Mieszkańców województwa świętokrzyskiego zainteresowanych udziałem w projekcie mogą dzwonić pod nr tel. 32 420 27 08.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com