W buskim uzdrowisku stanął nowy pomnik. Upamiętnia „ostatniego klezmera Galicji”

0

W buskim uzdrowisku odsłonięto pomnik Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana – znanego kompozytora, dyrygenta i pianisty, nazywanego „ostatnim klezmerem Galicji”, a także „skarbem krakowskiego Kazimierza”. Artysta od lat związany był również z Buskiem. To tu, czarując publiczność swoim talentem, występował na scenach Festiwalu im. Krystyny Jamroz i Dni Kultury Żydowskiej.

Leopold Kozłowski-Kleinman urodził się 26 listopada 1918 roku w Przemyślanach koło Lwowa. Od najmłodszych lat jego pasją była muzyka. W rodzinie Kleinmanów z pokolenia na pokolenie przekazywane były tradycje klezmerskie.

W 1941 roku ukończył konserwatorium we Lwowie w klasie fortepianu i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Z kolei w latach 70. XX w. był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy z Mielca.

Leopold Kozłowski – fot. Wikipedia

W 1991 wraz z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie poprowadził, w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, pierwszy koncert piosenek żydowskich. Rok później, w Hotelu Klezmer Hois przy Szerokiej na Kazimierzu, zagrał swój pierwszy klezmerski koncert na fortepianie.

Artystka skomponował muzykę do kilku filmów, m.in.: Austeria w reż. Jerzego Kawalerowicza. Jako aktor zagrał m.in. w Liście Schindlera Stevena Spielberga, gdzie był także konsultantem muzyki gettowej. Był także bohaterem dwóch filmów dokumentalnych: The Last Klezmer w reż. Yale Storm i Ostatni klezmer w reż. Janusz Majewski.
Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu Skrzypek na dachu. Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Związku Radzieckim i Izraelu, współpracując z wybitnymi muzykami, m.in. Jackiem Cyganem.

Leopold Kozłowski-Kleinman od kilkudziesięciu lat związany był również z Buskiem. To tu, czarując publiczność swoim talentem, występował na scenach Festiwalu im. Krystyny Jamroz i Dni Kultury Żydowskiej. W 2011 roku uhonorowano go słoneczkiem w buskiej „Alei Gwiazd”.

Zmarł 18 marca 2019 roku, w wieku 100 lat. Spoczął na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie.

Pomnik Leopolda Kozłowskiego w Busku-Zdroju – fot. AR

We wrześniu, w trakcie XII Spotkań z Kulturą Żydowską w Busku-Zdroju, odsłonięto pomnik upamiętniający „ostatniego klezmera Galicji”, którego dokonała córka artysty w asyście buskiego burmistrza. Pomnik stanął na nowym deptaku przy ulicy Rzewuskiego.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com