Ulica Reymonta

0

Ulica Reymonta – ul. Władysława Stanisława Reymonta rozpoczyna się po prawej stronie ul. Wojska Polskiego (tuż za figurą św. Marka) i biegnie na północny-wschód stykając się na długości 800. metrów z granicą Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Jej początkowy, ok. 700-metrowy odcinek ma nawierzchnię asfaltową a dalej, już jako droga polna, zmierza w kierunku wsi Łagiewniki przez niezwykle malownicze tereny Zimnych Wód. Pięknie położona ul. Reymonta stanowi istotne zagrożenie dla cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów, bo jest łakomym kąskiem dla amatorów rozparcelowania ich na atrakcyjne działki budowlane. Ulica Reymonta, (szczególnie jej wstępny odcinek) winna zostać początkiem lub końcem niezwykle ciekawego szlaku pieszego po Zimnych Wodach.

Otrzymała imię autora nieśmiertelnych „Chłopów” – Wł. St. Reymonta zapewne dlatego, że od figury św. Marka rozpoczynały się pola uprawne buskich rolników, choć oni nigdy nie chcieli się przyznać, że są chłopami.

Ulica Reymonta

Fot. 18 września 2012 r.

Wł. St. Reymont (1867-1925) – wybitny powieściopisarz i prozaik, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1924 r. nigdy w Busku nie był, choć pobyt w nim mógłby polepszyć jego słabowite zdrowie.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com