Ulica Prof. Józefa Wacława Grotta

0

Ulica Prof. Józefa Wacława Grotta – ulica Prof. Grotta jest jedną z najważniejszych ulic Buska-Zdroju, bo przyniosła ratunek dla miasta i uzdrowiska. Przed jej powstaniem cały ruch na kierunku północ-południe (także tranzytowy), odbywał się przez centrum Buska, aleją Mickiewicza oraz wzdłuż dzielnicy zdrojowej.

Konieczność zbudowania wschodniej obwodnicy Buska dostrzeżono jeszcze przed wojną. W czasie okupacji zaczęto już nawet przygotowywać teren pod przyszłą drogę. Nie było to takie proste z wielu względów, nie tylko ekonomicznych ale przede wszystkim społecznych (wywłaszczenia). Miejscową inicjatywę musiał poprzeć jakiś uznany autorytet. Na szczęście znalazł się ktoś taki, kto nie tylko poparł ale także pomógł rozpocząć inwestycję. Tym człowiekiem był znany lekarz, naukowiec i twórca Dni Klinicznych Buska-Zdroju prof. Józef Wacław Grott.

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Józef Grott (1894 – 1973) dzielił swój los z dramatycznymi dziejami wybijającej się na niepodległość Polski. Uczył się w Warszawie, Moskwie, Kazaniu i Krakowie. W międzyczasie wziął udział w wojnie bolszewickiej. W okresie okupacji łączył pracę lekarską z tajną nauką młodych adeptów medycyny. Po wojnie został pracownikiem Ministerstwa Zdrowia i konsultantem medycznym na województwo kieleckie. To wtedy, w latach 1949 – 1964, będąc przewodniczącym Rady Naukowo-Lekarskiej pilotował najpotrzebniejsze sprawy Buska-Zdroju (nowe sanatoria, mieszkania dla lekarzy, droga objazdowa).

W 70. latach XX wieku droga wreszcie powstała, ale kosztem wycięcia pięknych sadów owocowych, o czym z bólem wyśpiewał buski bard Wojciech Bellon:

W moim mieście wyrąbali sady

Ciągnące się szeroko hen aż po Zdrój

W moim mieście wyrąbali sady

Pachnące wiosenną zamiecią

I lata owocem dojrzałym

Sad

Taką cenę trzeba było zapłacić za szybką urbanizację miasta i jego prawidłowe funkcjonowanie.

Wschodnią obwodnicę nazwano w 1977 roku imieniem prof. Grotta. Jej nazwa jest jedną z najbardziej udanych i logicznych.

Planistom tylko zabrakło wyobraźni, że budowa domów wkrótce przekroczy graniczną ulicę Grotta. Z objazdówki stała się nader szybko ulicą śródmiejską i to coraz ładniejszą. Nie obejdzie się zatem bez zbudowania na wschodzie Buska nowej, prawdziwej obwodnicy od wsi Bronina do istniejącego rozjazdu na Nowy Korczyn i Wiślicę. Planiści powinni już teraz zarezerwować teren.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com