Ulica Ppłk. „Srogiego”

0

Ulica Ppłk. „Srogiego” – ul. Podpułkownika „Srogiego” to niewielka, 200-metrowa uliczka zawierająca się pomiędzy ul. Langiewicza a Różaną. Pierwotną nazwę otrzymała w latach 70. ubiegłego wieku z  przypisanym  patronem Marcelim Nowotką.

Marceli Nowotko (1893 – 1942) to pierwszy z nadania Stalina przywódca PPR. Został skrytobójczo zastrzelony przez współtowarzyszy w wyniku walki o władzę.

Nazwę ulicy zmieniono w 1997 roku z inicjatywy buskiego koła ŚZBŻAK, nadając jej nazwę komendanta Obwodu ZWZ- AK Busko „Borsuk”.

srogiego2

                                                                                         Fot. 18 września 2012 r.

Ppłk. „Srogi” – Wacław Ćmakowski (1902 – 1968) urodził się w Jędrzejowie. Był zawodowym wojskowym. We wrześniu 1939 r. został ranny. W 1940 r. został oddelegowany do Buska. Chcąc uniknąć dekonspiracji często zmieniał miejsca swego pobytu. W Busku mieszkał najczęściej w domu Chruślińskich a w Łagiewnikach u rodziny Kubickich. W końcu sierpnia 1944 roku został awansowany do stopnia podpułkownika i przeniesiony do Sztabu Obwodu Radomsko – Kieleckiego „Jodła”. Zginął tragicznie 28.10.1968 r. w rodzinnym Jędrzejowie, gdzie spoczął na tamtejszym cmentarzu.

Buscy akowcy pamiętali o swoim dowódcy, który ich szkolił, przygotowywał do akcji bojowych i dywersyjnych i kierował akcją „Burza”.

Ze względu na nazwanie ulicy pseudonimem, wielu przybyszów a nawet mieszkańców Buska nie wie kto się „chowa” pod tą nazwą. Nie od rzeczy byłoby umieścić tabliczkę z krótkim tekstem o podpułkowniku W. Ćmakowskim – „Srogim”.

Franciszek Rusak

 

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com