Ulica Gwardii Ludowej

0

Ulica Gwardii Ludowej – ul. Gwardii Ludowej leży w północnej części Buska, po zachodniej stronie ul. Wojska Polskiego, której długo była integralną częścią. Pełniła rolę drogi dojazdowej do pól leżących na Gaiku. Długo była też zwykłą drogą gruntową, z czasem utwardzoną tłuczniem kamiennym. W połowie 2006 r. drogę pokryto nawierzchnią asfaltową. Wcześniej wzdłuż drogi powstało szereg nowych domów , szczególnie po stronie północnej. Ulica biegnie od ul. Wojska Polskiego a kończy się przy ul. Szanieckiej, pokonując po drodze niewielkie wzniesienie zwane „kozią górką”. Obecnie pełni jeszcze funkcję drogi, ale po dodaniu chodników, stanie się prawdziwą ulicą miejską.

W latach 70. XX wieku otrzymała niefortunną nazwę Gwardii Ludowej. Niefortunną, bo w Busku jako żywo nie działały żadne oddziały wywodzące się z ruchu komunistycznego.

Gwardia Ludowa powstała z nadania Polskiej Partii Robotniczej w początku 1942 roku, a rozpoczęła działalność w maju tegoż roku; początkowo w piotrkowskiem i radomskiem. Żołnierzami GL byli przeważnie członkowie PPR. Gwardia Ludowa 1 stycznia 1944 r. weszła w skład Armii Ludowej, stając się jej kadrą dowódczą.

Przypuszczam, że nazwa ulicy wcześniej czy później ulegnie zmianie.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com