Ulica Gwardii Ludowej

0

Ulica Gwardii Ludowej – ul. Gwardii Ludowej leży w północnej części Buska, po zachodniej stronie ul. Wojska Polskiego, której długo była integralną częścią. Pełniła rolę drogi dojazdowej do pól leżących na Gaiku. Długo była też zwykłą drogą gruntową, z czasem utwardzoną tłuczniem kamiennym. W połowie 2006 r. drogę pokryto nawierzchnią asfaltową. Wcześniej wzdłuż drogi powstało szereg nowych domów , szczególnie po stronie północnej. Ulica biegnie od ul. Wojska Polskiego a kończy się przy ul. Szanieckiej, pokonując po drodze niewielkie wzniesienie zwane „kozią górką”. Obecnie pełni jeszcze funkcję drogi, ale po dodaniu chodników, stanie się prawdziwą ulicą miejską.

W latach 70. XX wieku otrzymała niefortunną nazwę Gwardii Ludowej. Niefortunną, bo w Busku jako żywo nie działały żadne oddziały wywodzące się z ruchu komunistycznego.

Gwardia Ludowa powstała z nadania Polskiej Partii Robotniczej w początku 1942 roku, a rozpoczęła działalność w maju tegoż roku; początkowo w piotrkowskiem i radomskiem. Żołnierzami GL byli przeważnie członkowie PPR. Gwardia Ludowa 1 stycznia 1944 r. weszła w skład Armii Ludowej, stając się jej kadrą dowódczą.

Przypuszczam, że nazwa ulicy wcześniej czy później ulegnie zmianie.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com