Uczcijmy pamięć poległych żołnierzy

0

80 lat temu na gabułtowskich polach doszło do krwawej potyczki pomiędzy żołnierzami Wojska Polskiego, a hitlerowskim okupantem. W wyniku walk życie straciło 12 żołnierzy, których ciała spoczywają na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej.

Mieszkańcy Gabułtowa i okolicznych miejscowości bardzo uroczyście obchodzą kolejne rocznice bitwy, oddając hołd poległym modlitwą i kwiatami. W roku 2009, z inicjatywy radnego Lucjana Małka lokalna społeczność ufundowała obelisk poświęcony pamięci żołnierzy, którzy 7 września 1939 roku przelewali krew za Polskę. Każdego roku we wrześniu przy pomniku tym odbywają się uroczystości rocznicowe, dzięki którym kolejne pokolenia kazimierzan dowiadują się komu zawdzięczają życie w wolnym kraju.

W tym roku przypada okrągła – 80 rocznica bitwy pod Gabułtowem. „Z tej okazji postanowiliśmy zbudować kamienny obelisk i tablicę upamiętniającą ten dzień. Pomnik stanie na placu przy świetlicy w Gabułtowie; teren jest już niemal gotowy. Serdecznie zapraszamy na uroczystości” -mówi radny Lucjan Małek, który wraz z sołtysem Arkadiuszem Jańczykiem dogląda przygotowań.

W niedzielę 1 września 2019 roku, o godz. 14.00 w kościele WNMP w Kazimierzy Małej zostanie odprawiona msza święta w intencji żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Po mszy uroczystości przeniosą się na cmentarz i gabułtowskie pola, gdzie przed laty walczyli nasi przodkowie. Część oficjalna kończąca obchody odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Gabułtowie o godz. 15.45, a głównym jej punktem będzie odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej. Zapraszamy w imieniu organizatorów.                        J.S.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com