„… Trzej Królowie od Wschodu przybyli…”

0

Pięknie prezentowały się tegoroczne Orszaki Trzech Króli na Ponidziu. W uroczystościach uczestniczyły tysiące ludzi, z przedstawicielami władz samorządowych i centralnych na czele.

Kazimierza Wielka już po raz siódmy powitała Trzech Króli na swoich ulicach. Poseł Krzysztof Lipiec, sekretarz Miasta i Gminy Rafał Stokłosa oraz zarządca cmentarza Jarosław Klimczyk doskonale wcielili się w role mędrców, którzy jako jedni z pierwszych ludzi powitali Narodzone Dziecię. Władcy jechali na pięknych koniach z Geronimo Team. W kazimierskim orszaku do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego zmierzało kilkuset wiernych, dzieci i dorosłych, a wśród nich także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch oraz liczni samorządowcy z gminy i powiatu kazimierskiego. Nad całością czuwali księża wikariusze: Marcin Bączek i Mateusz Durdek, a Liturgię Objawienia Pańskiego sprawował ks. kanonik Janusz Mularz i ks. Marian Pozierak.

 

W Pińczowie Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po sumie odprawionej w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Na czele orszaku szli Trzej Królowie, w role których wcielili się uczniowie Szkoły Podstawowej w Brześciu, przygotowani przez katechetkę Sylwię Skibę. Nad Świętą Rodziną, Pasterzami i Pałacem Heroda czuwała s. Judyta oraz polonistka Agnieszka Strzelec z Zespołu Szkół nr 1 w Pińczowie. Piękny orszak, przy wtórze kolęd w wykonaniu Kapeli Ponidzie Maćka Sobonia, przeszedł przez pińczowski rynek, a po drodze mali aktorzy odegrali cztery scenki z ewangelii o Bożym Narodzeniu i Objawieniu Pańskim. W uroczystości uczestniczyły jednostki OSP ze Skowronna Górnego i Skowronna Dolnego, panie Skowronianki oraz Klub Signum Polonicum, a nad całością czuwał ks. Krzysztof Gibas. Organizatorzy rozdali wiernym 350 koron, ale szacują, że liczba uczestników święta mogła sięgnąć nawet 500.

 

W Skalbmierzu, tradycyjnemu Orszakowi Trzech Króli towarzyszyły jasełka pt. „Skalbmierskie Herody” w wykonaniu młodszych i starszych mieszkańców miasta i gminy. W uroczystościach udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół w Skalbmierzu przygotowani przez katechetów i ks. Mariana Fatygę, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela. W przeddzień Objawienia Pańskiego w skalbmierskiej kolegiacie odbył się II Noworoczny Koncert Karnawałowy, który doskonale wprowadził wiernych w ten radosny czas. To jednak nie koniec muzycznych atrakcji; już 26 stycznia 2020 roku, w kolegiacie zagra wspaniały zespół muzyczny „Proboszczowie”. W koncercie pt. „Bóg się rodzi” usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu księży i zakonników, którym na klawiszach będzie towarzyszył Grzegorz Górkiewicz z zespołu „Skaldowie”. Wydarzenie poprowadzi Miriam Arbter – Korczyńska, redaktor radia „Anioł Beskidów”.

 

„Serdecznie zapraszamy” –mówi ks. Marian Fatyga.

Joanna Strączek

Fot. Z. Pilarski, SP Brzeście, OSP Skowronno Górne, Parafia Skalbmierz

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com