To trzeba zobaczyć! Najpiękniejsze szopki zawitały do w Szańca

0

Już po raz drugi w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu w powiecie buskim, prezentowana jest wystawa niezwykła, wystawa słynnych krakowskich szopek. Ponad 50 najpiękniejszych dzieł, których de facto twórcami są amatorzy, przedstawia nie tylko narodziny Jezusa, ale architekturę zabytków Krakowa, sceny z uwzględnieniem postaci historycznych , legendarnych oraz figurki w strojach  ludowych.

Wystawa niezwykłych budowli prezentowanych w Szańcu, a pochodząca ze zbioru Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, została przygotowana przez Małgorzatę Niechaj – kustosza muzeum, kierowniczkę  Działu Folkloru i Tradycji Krakowa. Prezentacji szopek wykonanych specjalnie na coroczny krakowski konkurs,  towarzyszą fotografie Krakowa oraz zdjęcia z poprzednich edycji konkursu. Ponadto w domu wiejskim w Szańcu będzie można zobaczyć filmy z jubileuszowej edycji wydarzenia, wywiady z twórcami oraz pokaz tworzenia dzieł. 

Szopki_Szaniec (10)

Jak poinformowała nas Małgorzata Niechaj, fenomen szopki krakowskiej zrodził się w historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków.

– Nigdzie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Jezusa. Początkowo były to proste konstrukcje z tektury bądź drewna, oklejone kolorowym papierem, skromnie udekorowane. Z czasem do dekoracji zaczęto używać kolorowych, błyszczących papierków po cukierkach i czekoladach – a obecnie często sztywny, błyszczący staniol lub specjalistyczne folie samoprzylepne  informuje nas pani Małgorzata.

Krakowskie szopki wyróżniają się głównie wieżami wzorowanymi na wieży kościoła Mariackiego z koroną (często z trębaczem grającym hejnał) lub wieżach Katedry Wawelskiej, czy Ratuszowej. Uzupełnieniem są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu – najczęściej kopuła kaplicy Zygmuntowskiej, a także Sukiennic czy budowli obronnych: Barbakanu, Bramy Floriańskiej. Pojawiają się też fragmenty innych zabytków: kościołów, teatrów, pałaców, kamienic czy pomników. Dzieła posiadają też elementy patriotyczne.

W  tradycyjnych szopkach znajdujemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Maryi i Józefa, którym towarzyszą aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z królami, bohaterami narodowymi,  Trębaczem, Twardowskim.  Ulubioną przez szopkarzy postacią jest  Lajkonik. Coraz częściej w szopkach umieszcza się znane osoby np. papieża świętego Jana Pawła II, postaci świętych oraz znanych świeckichwyjaśnia kustosz.

Taka forma szopki wykształciła się w XIX wieku i do dziś jest kultywowana. Co roku w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, można podziwiać te niezwykłe szopki, a od niedzieli na wystawie w muzeum przy Rynku Głównym.

Otwarcie tej wystawy miało miejsce 5 lutego w  Wiejskim Domu Kultury w Szańcu. Rękodzieła prezentowane będą tam do 31 marca tego roku. M.G.

Fot. Tadeusz Ura

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com