Świętokrzyskie Centrum Onkologii radzi: Bądź świadoma

0

Nie zwlekaj z cytologią

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przypomina, aby panie dbały o swoje zdrowie i korzystały z bezpłatnych badań cytologicznych. Na pacjentki, które wykonają bezpłatną cytologię, czekają kobiece upominki i sprzęt AGD.

Zbadaj się – rak szyjki macicy to podstępny nowotwór

Dr Leszek Smorąg, specjalista ginekolog onkolog – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypomina, że rak szyjki macicy nadal jest groźnym nowotworem, ponieważ wciąż zbyt wiele pacjentek zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby. W 2016 roku zaawansowaną postać raka szyjki macicy stwierdzono u 67 mieszkanek województwa świętokrzyskiego, a przedinwazyjną postać choroby u 42. Z powodu raka szyjki macicy zmarło 55 kobiet. – Badaniem pozwalającym wykryć nowotwór w stadium początkowym, kiedy kobieta nie ma jeszcze żadnych objawów choroby, jest cytologia – dodaje dr Smorąg.

Doktor Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypomina, że regularne wykonywanie cytologii chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.

Cytologia – ważne badanie

Cytologia zwana inaczej wymazem z szyjki macicy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym u kobiet badaniem profilaktycznym – wyjaśnia doktor Leszek Smorąg. Jest ono proste, ale niezwykle ważne. Polega na ocenie mikroskopowej komórek nabłonka pokrywającego część pochwową szyjki macicy. – Gdyby każda mieszkanka województwa świętokrzyskiego wykonywała cytologię regularnie co trzy lata, kobiety w naszym regonie nie umierałyby na raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie ani dziedziczny – podkreśla doktor Smorąg.

Bezpłatne badania cytologiczne są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat. Rejestracja na badania pod nr telefonu: 609 99 00 33.

Cytobus ŚCO  – mobilny gabinet położnej

Aby ułatwić mieszkankom naszego regionu dostęp do bezpłatnej profilaktyki Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza do cytobusa – mobilnego gabinetu położnej, który podróżuje po wszystkich miejscowościach województwa świętokrzyskiego. Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”, realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Wewnątrz cytobusa znajduje się gabinet położnej, z fotelem ginekologicznym i niezbędnym wyposażeniem oraz kabina higieny intymnej – z bidetem i bieżącą wodą, gdzie pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu. Od kwietnia do połowy grudnia 2018 r. z tej formy profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało w nim ponad 2 tysiące kobiet.

Cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znalazł się w Onkologicznej TOP Dziesiątce 2018 wśród 10 wyróżnionych przez redakcję portalu zwrotnikraka.pl przedsięwzięć, osób i miejsc, dzięki którym onkologiczna rzeczywistość stała się bardziej przyjazna. 

Żeby umówić się na bezpłatne badanie (zamówić cytobus do swojej miejscowości), wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33.

Cytomammobus ŚCO– dwa w jednym

Badanie cytologiczne można wykonać również w cytomammobusie  – mobilnej pracowni diagnostycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyposażonej w gabinet położnej oraz gabinet badań mammograficznych, poczekalnię i przebieralnię. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.

Dyżury cytomammobusa ŚCO:

12 lutego – Bejsce, przy Urzędzie Gminy
13 – 15 lutego – Kazimierza Wielka, przy Urzędzie Miasta i Gminy,
18 – 19 lutego – Skalbmierz, przy stadionie sportowym, ul. Ppor. Sokoła
20-21 lutego – Działoszyce, przy Urzędzie Gminy
22 lutego – Czarnocin, przy Urzędzie Gminy
25-26 lutego – Wiślica, przy ośrodku zdrowia,
27 – 28 lutego – Busko – Zdrój, przy Przychodni Rejonowej, ul. Sądowa 9
1marca – Busko – Zdrój, przy Przychodni Rejonowej, ul. Sądowa 9
4-6 marca – Pińczów, przy stadionie sportowym, ul. Pałęki 26
7 marca – Michałów, przy Urzędzie Gminy
8 marca – Kije, przy Urzędzie Gminy.

Rejestracja na badania w cytomammobusie: 661 911 300
Zbadaj się – nagrody i udogodnienia czekają

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia paniom w wieku 25-59 lat:
– bezpłatny dowóz na cytologię do ŚCO w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa / cytobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania
– możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

Aby zamówić bezpłatny transport na cytologię, wystarczy zebrać minimum 5 uprawnionych do tego badania kobiet i zadzwonić na dedykowaną projektowi infolinię: 609 99 00 33.

Na Ponidziu dyżuruje również cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rejestracja na bezpłatne badania: 661 911 300.

Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wszystkie panie, które wykonają bezpłatną cytologię w cytobusie, cytomammobusie lub w poradni ginekologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, otrzymują upominki. Na pacjentki, które ułożą najciekawsze hasło zachęcające do profilaktyki, czeka w nagrodę sprzęt AGD.

Zapraszamy na spotkania edukacyjne z nagrodami

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z partnerem – Samodzielnym Publicznym Zespołem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju zaprasza kobiety w wieku 25 – 59 lat i mężczyzn w wieku 18 – 64 lata na spotkania edukacyjne połączone z nauką profilaktyki onkologicznej. Harmonogram spotkań dostępny na stronie https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnoc-0 oraz na  facebook.com/scobadzswiadoma.

Podczas każdego spotkania organizowany jest konkurs na hasło zachęcające do profilaktyki – cytologii. Na autorów najlepszych haseł czekają nagrody – sprzęt AGD.

Projekt „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Południowego do badań profilaktycznych” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com