Stanisław Porada: Staram się przyciągnąć przedsiębiorców, bo gwarantuje to rozwój i nowe miejsca pracy [WYWIAD]

0

O inwestycjach, problemach w służbie zdrowia, współpracy z Radą Miasta i Gminy, a także planach na przyszłość rozmawiamy ze Stanisławem Poradą, burmistrzem Działoszyc.

Anna Rykulska: Co było dla Pana największym wyzwaniem na początku kadencji?

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc – fot. AR

Stanisław Porada: Ja nigdy wcześniej nie pracowałem w samorządzie, dlatego też największym wyzwaniem było dla mnie wdrożenie się w nowe obowiązki. Oczywiście, ten pierwszy okres mojej kadencji był także czasem na zapoznania się ze stanem faktycznym gminy, majątkowym. Dokonałem dogłębnej oceny warunków pracy moich współpracowników w samym Urzędzie Miasta i Gminy jak też w podlegających instytucjach typu szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia.

Niestety już na samym początku napotkałem na rozczarowanie. Przeglądając dokumenty dotyczące majątku, którym zarządza gmina okazało się, że większość działek było nieskomunalizowanych. Nawet działka pod budynkiem Urzędu Miasta i Gminy nie miała uregulowanego statusu prawnego. Mieliśmy urząd na nieswojej działce. Obecnie porządkujemy tę kwestię, jest to dosyć żmudna praca, aczkolwiek sporo już zostało zrobione. Dodam, że jest to duży problem, ponieważ na nieskomunalizowanej działce gmina nie może przeprowadzić żadnej inwestycji.

AR: Na dzień dobry „zderzył” się Pan z dużym problemem, mam na myśli służbę zdrowia w gminie, a konkretnie brak obsady lekarskiej w ośrodku zdrowia w Stępocicach. Jak teraz wygląda sytuacja?

SP: Na początku mojej kadencji, tak jak Pani wspomniała, mieliśmy problem z obsadą kadrową w ośrodku w Stępocicach. Dlaczego tak się stało? Otóż pod koniec ubiegłego roku zwolnił się z pracy jeden z lekarzy. Natomiast drugi złożył wypowiedzenie, co więcej, przez mojego poprzednika został zwolniony z obowiązku pracy. W konsekwencji lekarz ten otrzymywał przez trzy miesiące wynagrodzenie nie pracując. Zablokowało nam to etat. Zarówno gmina, jak i ośrodek zdrowia stracił na tej decyzji poprzednich władz finansowo.
W chwili obecnej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mamy wszystkie etaty lekarskie obsadzone, w ośrodku przyjmuje również pediatra. O tym, że jest lepiej świadczy fakt, że pacjenci, którzy przenieśli swoje karty wcześniej do innych placówek, teraz wracają – zarówno do Stępocioc, jak i Działoszyc. Z miesiąca na miesiąc pacjentów przybywa. Jeżeli chodzi o służbę zdrowia to borykamy się niestety ze stanem budynku, w którym mieści się ośrodek zdrowia w Stępocicach. Obiekt ten, nie był remontowany przez dwadzieścia lat. Będę się starał pozyskać środki zewnętrzne na jego remont.

AR: Na początku były zgrzyty, a jak teraz układa się Panu współpraca z Radą Miasta i Gminy?

SP: Na dzień dzisiejszy nasza współpraca jest poprawna i jestem z niej zadowolony. Myślę, że potrzebny był czas żebyśmy mogli się poznać. Dodam także, że w czasie ostatnich miesięcy zmienił się przewodniczący Rady Miasta i Gminy, który od samego początku był taką moją „twardą opozycją”.

AR: Przejdźmy do inwestycji. Co w tym pierwszym okresie Pana kadencji udało się zrealizować? Nie da się ukryć, że potrzeb zarówno w mieście, jak i całej gminie jest dosyć dużo.

SP: Zacznę od tego, że bardzo dobrze układa nam się współpraca z władzami naszego powiatu, co oczywiście procentuje zarówno na korzyść naszej gminy, jak i jej mieszkańców. W pierwszej kolejności, zrealizowaliśmy inwestycje wspólnie z powiatem, chodzi o remont dróg na terenie naszej gminy. Zrealizowane zostały cztery odcinki, w trakcie modernizacji jest piąty w miejscowości Wymysłów.

Przygotowujemy się również do remontu stołówki w szkole. Do tej pory, jest tu jeszcze piec węglowy, po remoncie będą nowoczesne piece elektryczne. Po modernizacji stołówka będzie dostosowana do obowiązujących standardów. Dodam także, że chciałbym żeby ze stołówki korzystali także mieszkańcy miasta i gminy. Osoby, które pobierają zasiłki z GOPS-u mogłyby dotrzymywać, zamiast gotówki, np. talony na posiłki. Niestety borykamy się w gminie z problem alkoholu i stąd również taki pomysł.

Wracając do oświaty, to jesteśmy również na etapie realizacji pracowni matematyczno-przyrodniczych w dwóch szkołach podstawowych w naszej gminie. Ogłosiliśmy przetarg na realizację małej infrastruktury, chodzi o Otwarte Strefy Aktywności przy szkołach. Wartość tego przedsięwzięcia to 221 tys. zł, z czego z Ministerstwa Sportu dostaliśmy 100 tys. zł. W ostatnim czasie pozyskaliśmy także dotację na klub seniora, będzie to już druga tego typu placówka w naszej gminie. Powstanie w Niewiatrowicach.

Podpisaliśmy także umowę z Urzędem Wojewódzkim na dofinansowanie wymiany ulicznego oświetlenia z tradycyjnego energochłonnego, najczęściej żarowego, na bardzo oszczędne ledowe. Projekt wymiany oświetlenia ulicznego jest dla Działoszyc ważny, nie tylko ze względu na oszczędności i ekologię, ale także ze względu na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w tych miejscach, gdzie poprawi się skuteczność działania istniejących już latarni lub pojawią się zupełnie nowe. Całe zadanie wymiany źródeł światła będzie kosztowało 1 mln 168 tys. zł, z czego ponad 971 tys. zł to kwota z dotacji unijnej.

Z pewnością jedną z ważniejszych inwestycji, nad którymi pracujemy będzie rewitalizacja rynku. Obecnie jesteśmy na etapie wyborów projektantów. Chciałbym przygotować makietę projektu i zaprosić mieszkańców do konsultacji społecznych, żeby również mieli wpływ na to jak rynek będzie finalnie wyglądał. Inwestycja powinna ruszyć w przyszłym roku.

AR: Plany na najbliższe miesiące?

SP: Planuję przenieść dom kultury do szkoły, są na to pomieszczania. Na dzień dzisiejszy do szkoły uczęszczać będzie około 220 osób, gdzie jeszcze nie tak dawno liczba uczniów wynosiła 450-500 osób. Tym bardziej, że budynek domu kultury jest w naprawdę fatalnym stanie, obiekt ten zatrzymał się w głębokim PRL-u.
W najbliższych planach jest również modernizacja targowicy, a także budowa parkingu przed budynkiem urzędu, który przejdzie kapitalny remont.

Przygotowujemy się także do wybudowania Dziennego Domu Opieki Medycznej, w którym osoby starsze, niesamodzielne, niepełnosprawne znajdą kompleksową opiekę medyczną, wraz z rehabilitacją. Ponieważ tego w naszym regionie naprawdę brakuje. Oczywiście cały czas staram się przyciągnąć do naszego miasta i gminy przedsiębiorców, bo to gwarantuje rozwój gminy i nowe miejsca pracy.

Dziękuję za rozmowę

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com