Smog znowu niszczy nasze zdrowie. Normy zanieczyszczeń powietrza przekroczone

0

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, wraz z nim tradycyjnie już pogorszyła się także jakość powietrza. Smog wrócił i niszczy nasze zdrowie. Powodując m.in. udary mózgu, niewydolność serca, astmę i raka płuc.

Ciężej się oddycha tym naszym ponidziańskim powietrzem w ostatnich dniach. Z każdym dniem jest coraz chłodniej, więc na dobre rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił smog. Jakość powietrza, którym oddychamy w ostatnich dniach jest zła.

Komin, dym – fot. Pixabay

W środę, 27 listopada w części powiatu buskiego i kazimierskiego przekroczenie zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 wynosiło powyżej 150 µg/m3. O czym w komunikacie informował GIOŚ. Warto dodać, że pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. PM2,5 jest jeszcze bardziej niebezpieczny. To drobne cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Mogą więc z łatwością przenikać przez pęcherzyki płucne do krwi i przedostawać się do komórek ludzkiego ciała.

Pomimo, próby walki z tym zjawiskiem oraz wprowadzaniem rozporządzeń w tej sprawie, ludzie wciąż palą byle czym, a to bardzo odbija się na powietrzu, którym oddychamy, a w konsekwencji na naszym zdrowiu. Ponieważ głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest spalanie paliw stałych w starych i wysokoemisyjnych piecach i kotłach w naszych gospodarstwach domowych.

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego aż 70 procent domów w Polsce wykorzystuje do ogrzewania piece niespełniające niskoemisyjnych standardów. Palone są w nich często odpady węglowe (muł i miał), a często i śmieci. Dlatego tak ważne są programy dopłat do likwidacji nie ekologicznego ogrzewania.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com