Skwer im. Władysława Godzwona

0

Skwer im. Władysława Godzwona – Skwer W. Godzwona nie pełni roli ani ulicy, ani placu w klasycznym tego słowa znaczeniu. Powstał w zarezerwowanym na inne cele miejscu, czyli na mającą tu przebiegać drogę szybkiego ruchu A80KN2. Tu mała refleksja – ciekawe jak funkcjonowałoby Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta i Gminy przy akompaniamencie zwielokrotnionego ruchu samochodowego , który zostałby przeniesiony z ul. Partyzantów, Batorego, Kościuszki i częściowo ul. Bohaterów Warszawy? To prawda miasto by odetchnęło, ale za to zostałby na zawsze popsuty zabytkowy układ miasto – uzdrowisko.

Plac po północnej stronie obecnego Starostwa, w latach 60. XX wieku został wzbogacony fontanną, która powstała w niefortunnym okresie, gdy w Busku zaczęło brakować wody i często, w różnych porach dnia, była wyłączana. Czynna fontanna z uciekającą do kanału wodą  byłaby prowokacyjnym urągowiskiem wobec busczan, toteż wodotrysk  zaistniał, wytrysnął wodą i … zdechł na zawsze.

Po decyzji o niebudowaniu drogi szybkiego ruchu ostał się pusty plac o niewiadomym przeznaczeniu. Za wąski na inwestycję budowlaną, został przeznaczony na skwer.

Nadano mu imię wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego W. Godzwona.

Władysław Godzwon (1903 – 1966) pełnił funkcję dyrektora LO w latach 1945-1966, czyli do śmierci. Pochodził ze Staszowa. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie, kierując się swoiście pojętym realizmem politycznym, wstąpił do partii PPR – PZPR, uważając, że w ten sposób więcej zrobi dla kraju. Obracając się w kierowniczych gremiach partyjnych (był członkiem egzekutywy) cały swój wysiłek skierował na rozwój szkolnictwa średniego w Busku. Z jego inicjatywy zaadoptowano pensjonaty „Trzy Róże” i „Bagatela” na internaty. Zainicjował powstanie Liceum Pedagogicznego, które funkcjonowało do 1967 roku. był przyjacielem młodzieży, choć z dzisiejszej perspektywy jego metody nauczania i wychowania były anachroniczne.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com