Skuteczna współpraca rządu i samorządu w walce z COVID-19 w województwie świętokrzyskim

0

Minister Michał Cieślak, odpowiedzialny za współpracę rządu z samorządami, w czwartek, 5 listopada odwiedził Kielce. Podczas spotkań z Andrzejem Bętkowskim, marszałkiem województwa, a także wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem omówił przygotowania władz województwa do walki z pandemią.

fot. mat.pras.

Rozmowy skupione były wokół przygotowania tymczasowego szpitala na terenie Targów Kielce oraz przygotowania szpitala należącego do Uzdrowiska Busko-Zdrój do opieki nad pacjentami wymagającymi oraz niewymagającymi hospitalizacji. Rozmawiano również o dodatkowych propozycjach współpracy z rządem, które mogą poprawić działania związane z przeciwdziałaniem pandemii.

– W efektywnej walce z koronawirusem niezbędna jest współpraca pomiędzy rządem i władzami samorządowymi. Po spotkaniach z marszałkiem i wojewodą wiem, że w województwie świętokrzyskim ta współpraca bardzo dobrze się układa, czego jednym z przykładów jest organizacja szpitala tymczasowego – powiedział Minister Michał Cieślak.

W trakcie czwartkowego spotkania, omówiono także nowe zasady bezpieczeństwa przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz założenia strategii 3.0 walki z pandemią COVID-19. Minister Cieślak na spotkaniach opisał 5 filarów strategii: (1) zwiększanie bazy łóżek, poprzez wyznaczenie 35% łóżek szpitalnych, budowę szpitali tymczasowych; (2) tworzenie izolatoriów i wprowadzenie szybszego procesu przeniesienia do nich pacjentów niewymagających hospitalizacji; (3) opracowanie modelu opieki domowej, z wykorzystaniem pulsoksymetrów monitorujących stan pacjentów; (4) wprowadzanie zasad bezpieczeństwa zgodnie z zasadą – dystans, dezynfekcja, maseczka; (5) doposażanie szpitali i motywacje dla pracowników służby zdrowia.

fot. mat.pras.

– Druga fala wirusa uderzyła w Europę z dużą siłą. Dlatego rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa. To ostatni etap, który może uchronić nas przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Jak podkreślają eksperci, aby uniknąć dalszych ograniczeń konieczna jest samodyscyplina – dodał Michał Cieślak.

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim udział wzięli również Bernard Oziębły, dyrektor działu inwestycji Uzdrowiska Busko-Zdrój oraz Maciej Gawin, Przewodniczący komisji ds. samorządu terytorialnego w Sejmiku Wojewódzkim.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com