Sanepid w Busku nie publikuje już raportów o zakażeniach. Dlaczego?

0

Mieszkańcy nie znajdą już danych dotyczących pandemii koronawirusa w regionie na stronie internetowej buskiego sanepidu. Powód? To decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego.

Od początku pandemii, … aż do teraz, mieszkańcy powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego mogli śledzić dane statystyczne dotyczące zakażeń koronawirusa w regionie na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Busku Zdroj. Przynajmniej raz, a czasem nawet kilka razy w tygodniu ukazywały się tutaj aktualne informacje o ilości nowych zakażeń, czy liczbie osób, które przebywają na kwarantannie. Od połowy listopada przestano publikować dane. Co się stało?

– Zaprzestaliśmy publikowania danych dotyczących pandemii na naszej stronie internetowej ponieważ dostaliśmy takie zarządzenie od Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobnie zresztą jak inne powiatowe stacje epidemiologicznew Polsce, które nie publikują już takich informacji – tłumaczy Krzysztof Socha, dyrektor buskiego sanepidu.

Tak więc rząd zmienił system raportowania o zakażeniach koronawirusem. Jedynym źródłem informacji o statystykach zakażeń koronawirusem staje się więc Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

– Jestem zawiedziona. Sprawdzałem systematycznie informacje na buskim sanepidzie odnośnie zakażeń w moim regionie. Teraz zostałam pozbawiona takiej możliwości. Uważam, że jest to decyzja szkodliwa i pozbawiająca mieszkańców prawa do informacji – komentuje pani Ola, mieszkanka powiatu buskiego.

Sprawę skomentował Michał Rogalski, 19-letni grafik komputerowy, który w marcu zaczął zbierać dane o liczbie zakażeń, zgonów i wykonywanych testów na terenie kraju. Na jego dane powoływał się między innymi premier Mateusz Morawiecki. „Począwszy od dnia 24.11 wszystkie PSSE zaprzestają publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych!” – napisał na Twitterze.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com