Rusza modernizacja oczyszczalni. „To najważniejsza inwestycja tej kadencji samorządu”

0

W czwartek, 5 grudnia podpisano umowę na kompleksową modernizację przestarzałej oczyszczalni ścieków w miejscowości Słupia (gm. Pacanów). – To najważniejsza inwestycja gminna tej kadencji samorządu – komentuje burmistrz Wiesław Skop.

Nie da się ukryć, że dotychczasowa oczyszczalnia mocno się wyeksploatowała na przestrzeni lat, w szczególności maszyny i urządzenia. Gruntowna modernizacja jest więc inwestycją jak najbardziej sensowną, która w założeniu ma sprawić, że oczyszczalnia będzie działać w sposób niezakłócony przez kolejne lata. Nie bez znaczenia jest także to, że nowe urządzenia mają być bardziej energooszczędne.

Podpisanie umowy na modernizację oczyszczalni w gm. Pacanów – fot. UMiG Pacanów

Podpisanie umowy z wykonawcą, czyli firmą z Morawicy odbyło się w czwartek, 5 grudnia przed sesją Rady Miasta. W imieniu inwestora umowę podpisali: burmistrz Wiesław Skop i skarbnik Dorota Adamczyk. Asystowała Rada Miejska z jej przewodniczącym Arturem Czubem na czele, która zdecydowała o zaciągnięciu 3,3 mln zł kredytu inwestycyjnego na realizacje tego zadania. Warto także dodać, ze gmina Pacanów pozyskała na ten cel 2,7 mln zł dotacji ze środków unijnych.

W ramach inwestycji, do końca 2020 roku zostaną wykonane: zbiornik retencyjny na ścieki surowe (350 metrów sześciennych), węzeł przeróbki osadów, remont budynku istniejącego i reaktorów, droga dojazdowa do oczyszczalni, wymiana urządzeń automatyki, punkt zlewny ścieków dowożonych. Uporządkowany zostanie także teren oczyszczalni.

– To najważniejsza inwestycja gminna tej kadencji samorządu. Musimy, po kilku latach przerwy Zanów zainwestować w ochronę środowiska. To wymóg czasów współczesnych, wzrastających oczekiwać mieszkańców i coraz bardziej rygorystycznych, przepisów rządu i Unii Europejskiej. Modernizując wyeksploatowaną oczyszczalnię stwarzamy szansę na podłączenia kolejnych miejscowości do systemu kanalizacji w najbliższych latach. Bolączką jest jednak konieczność zaciągnięcia sporego kredytu inwestycyjnego – komentuje burmistrz Wiesław Skop.

Jak zapewniają urzędnicy, kontynuacją tej strategicznie ważnej inwestycji ma być kolejne zadanie, czyli budowa 8 kilometrów sieci kanalizacyjnej w Słupi. Na tą inwestycję gmina również pozyskała dofinansowanie unijne, tym razem w kwocie 5,7 mln zł. Przetarg na realizację zadania ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com