„Raduje się serce, raduje się dusza” – patriotycznie w bibliotece

0

104 rocznicę Odzyskania Niepodległości godnie uczciła Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie. Świętowanie rozpoczęło się już w pierwszych dniach listopada, kiedy to uczniowie klasy V c, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie uczyli się szyć kotyliony. Białe i czerwone kokardki magicznie przeistaczały się w piękne symbole patriotyczne, a wszystko to pod opieką specjalistek – pań Bogucanek ze Stowarzyszenia Chata Bogucka.

Kilka dni później, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece odbyła się niezwykła lekcja historii. Z uczniami klas VII i VIII SP nr 1 w Pińczowie spotkał się Marcin Salamon z pińczowskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Pan Marcin – historyk z wykształcenia, opowiedział dzieciom o tym, jak Polacy walczyli o niepodległość w latach 1795 – 1918.

Wspomniał o powstaniach narodowych, wojnach napoleońskich, represjach zaborców, walce o zachowanie polskiego języka, kultury i tradycji po powstaniu styczniowym, a na końcu o zmaganiach wojennych i zabiegach dyplomatycznych na rzecz sprawy polskiej w latach 1914-1918. Prelekcję połączył z prezentacją multimedialną zatytułowaną „Droga do niepodległości – 1795-1918”. Tego dnia również, uczniowie mieli okazję również obejrzeć arcyciekawą wystawę militariów. Eksponaty od kilku lat gromadzi 11 –letni Antek, syn pana Marcina. Chłopiec pasjonuje się kolekcjonerstwem i posiada już sporą kolekcję artefaktów. Wśród nich znajdują się m.in. niemieckie i radzieckie hełmy, niemieckie i polskie menażki wojskowe, niemiecka maska przeciwgazowa wraz z puszką, głowica wyrzutni RPG, repliki granatów i replika-zabawka karabinu MP-40, bagnety, lufa od karabinu Mosin, manierka, kanister Wehrmachtu z 1940 r., łuski od haubic i pocisków artyleryjskich itp. Po wykładzie chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce niepodległościowej oraz wystawa prac plastycznych przedstawiających marszałka Józefa Piłsudskiego. Obrazy wykonali więźniowie z pińczowskiego Zakładu Karnego.

„To była ciekawa lekcja historii. Dziękujemy panu Marcinowi i Antkowi, dziękujemy także osadzonym z ZK i ich wychowawcom za włączenie się we wspólne świętowanie tej ważnej dla nas rocznicy– mówi Agnieszka Kucybała, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie.

J.S.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com