(Prawie) dotrzymali słowa…

2

Bałagan i zrujnowana ubikacja na stacji kolejki w Pińczowie już nie straszą turystów.

– To co się działo w ostatnim czasie , nie było w porządku. Rzeczywiście był bałagan. Wykazaliśmy czujność, a prace porządkowe zostały zakończonepoinformował nas Antoni Kwaśniewski – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej w Jędrzejowie oraz Edward Choroszyński – prezes spółki Ciuchcia Ekspress Ponidzie.

2 sierpnia na łamach naszej gazety ukazał się artykuł pt. „Bałagan i zrujnowana ubikacja na stacji kolejki w Pińczowie. Burmistrz: Dziękujemy za interwencję i czujność”. Tuż po opublikowaniu tekstu, naszą redakcję odwiedzili Antoni Kwaśniewski oraz Edward Choroszyński, którzy poinformowali nas, że do tzw. „bałaganu” w łazience doszło na wskutek zwarcia elektrycznego w czerwcu tego roku. A ubikacja nie jest i nie była stricte dla turystów (choć dzięki uprzejmości sympatyków można było korzystać z łazienki), tylko dla pracowników kolejki.

Nie jestem zarządcą stacji kolejki w Pińczowie. Od września ubiegłego roku właścicielem kolejki jest Urząd Miasta i Gminy Pińczów. Od wielu lat przychodzę na stację z własnej woli i robię tylko to, co do mnie należy jak i zresztą pozostali członkowie stowarzyszenia. Głównie informujemy turystów, o której pociąg przyjedzie czy odjedzie. Codziennie, pomimo, że nie ma tu etatu sprzątaczki, pozamiatamy, pozbieramy butelki, papierki i inne różne śmieci pozostałe po turystach i nie tylko. To funkcja społeczna i podkreślam, że nie dostajemy za to ani groszainformuje Antoni Kwaśniewski, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej w Jędrzejowie.

Jak już informowaliśmy, do naszej redakcji zawitał także Edward Choroszyński – prezes Ciuchci, który jak mówi z kolejką związany jest już od 40 lat, natomiast w spółce pracuje już 15 rok i nie jest za likwidacją stacji kolejki w Pińczowie.

pomieszczenie

Moim obowiązkiem, jako że jestem prezesem Ciuchci – jest dbać o bezpieczeństwo turystów. Burmistrz Jędrzejowa polecił mi, tzw. pracownika interwencyjnego, którego wysłałem, aby odświeżył budynek. Kupiłem farbę, część materiałów na wyremontowanie pomieszczeń dał Pińczów i tak odświeżyliśmy wnętrze stacji. Niestety do dziś nie jest uregulowana sprawa wody i światłamówił nam Edward Choroszyński – prezes spółki Ciuchcia Ekspress Ponidzie.

Jak poinformował nas prezes spółki, roczne utrzymanie 30 kilometrów toru, wagonów, lokomotywy – kosztuje około 600 tysięcy złotych. Na rozwój nie można dostać pieniędzy z uwagi na to, że ciuchcia jest spółką. Przekształcenie tej spółki w instytucje kultury, uratowałoby kolejkę. Niestety temat wałkowany jest już 3 lata. Najczęściej wówczas gdy przychodzą rachunki i trzeba za nie zapłacić.

łazienka

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że całej działalności przewozowej nie jesteśmy w stanie utrzymać. Gdy PKP chciało zamknąć kolejkę w Pińczowie walczyłem o to żeby ciuchcia funkcjonowała. Udało mi się, bo trafiłem na ludzi, którzy chcieli również tę kolejkę utrzymać. Tygodniowo „Ciuchcia” przywozi do Pińczowa około 200-300 osób z czego się bardzo cieszymy. Obym nie był złym prorokiem, że Pińczów sam pozbędzie się kolejkidodaje Edward Choroszyński.

Ubikacja i łazienka została posprzątana i odmalowana. Niestety sedes ani inne urządzenia sanitarne, jak obiecał burmistrz Pińczowa, nie zostały wymienione. Jak już informowaliśmy projekt rewitalizacji stacji i dworca kolejki w Pińczowie jest już zaakceptowany przez radnych. Jak informował nas Włodzimierz Badurak w przyszłym roku dojdzie do realizacji inwestycji.

Marta Gajda

Udostępnij.

2 komentarze

  1. ” Jak informował nas Włodzimierz Badurak w przyszłym roku dojdzie do realizacji inwestycji.”

    Nie dojdzie. Ani za rok, ani za 5 lat. Badurak po prostu nie chce. Gdyby chciał, to dawno by już wymienił. Muszla „kompaktowa” z klapą to koszt 200-300zł. Poza tym mógłby oddelegować sprzątaczkę z urzędu miasta czy szkoły.

  2. Dobry artykuł, a nie jak zawsze laurka, mamy przedstawiony stan „autentyczny” bieżącej sytuacji.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com