Prace przy budowie tężni idą pełną parą

0

W Busku-Zdroju trwają prace przy budowie tężni solankowej. Powstanie ona na terenie nowego parku zdrojowego i będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Koszt inwestycja to kwota blisko 25 milionów złotych.

 


Prace przy realizacja inwestycji, której wykonawcą jest firma Perfect z województwa świętokrzyskiego, rozpoczęły się w połowie czerwca. Co zostało już zrobione?
– Obecnie gotowy jest już zbiornik na solankę o pojemności 600 metrów sześciennych i głęboki na trzy metry. Poza tym wykonaliśmy również instalacje, zasypki fundamentowe, betony podkładowe i zagęszczenie gruntu. Roboty ziemne, Dodam, że płyty fundamentowe tężni wykonane są już w 40 procentach mówi nam Sylwester Przanowski, kierownik budowy z firmy Perfect.


Jest to bardzo istotna część prac, szczególnie w przypadku buskiej tężni, która ma mieć ponad 8 metrów wysokości. Jak poinformował nas wykonawca inwestycji, betonowanie płyt powinno zakończyć się około 10 września, następnie rozpocznie się montaż drewnianej konstrukcji tężni. Jeszcze tej jesieni mają rozpocząć się również prace przy budowie pawilonu, który stanie obok tężni. Ma się tam znaleźć m.in. pijalnia wód i oranżeria.


Wartość inwestycji to kwota 24,3 mln zł. W opinii specjalistów przebywanie w tężni jest pomocne, zwłaszcza w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych i nadciśnienia tętniczego. To zasługa powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem. Z uwagi na walory zdrowotne tężni miasto chce żeby jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Obiekt ma być także atrakcją, która do buskiego kurortu przyciągnie więcej kuracjuszy. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na październik 2020 roku, a przynajmniej takie są założenia.        r.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com