Powiat kazimierski z najwyższym bezrobociem w regionie

0

Bezrobocie w powiecie kazimierskim spada, ale i tak jest jednym z najwyższych w naszym regionie. W grudniu 2018 roku bez pracy pozostawało tu 1222 osób. Co gorsze, w styczniu, tamtejszy Urząd Pracy dysponował jedynie 29 ofertami pracy.

W naszym regionie, od dłuższego czasu, obserwujemy tendencję spadkową stopy bezrobocia. To trend ogólnokrajowy. Odnośnie naszego regionu, nasuwa się jednak pytanie – na ile jest to spowodowane rzeczywiście poprawą sytuacji na rynku pracy, a na ile tym, że młodzi ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia?

– U nas znaleźć pracę nie jest łatwo. To właśnie ten powód, skłonił mnie do opuszczenia rodzinnych stron. 5 lat temu zdecydowałem się na wyjazd do Irlandii i mieszkam tam do dziś. Nie żałuję swojej decyzji, znam język i szybko znalazłem pracę z wynagrodzeniem, za które mogę godnie żyć i utrzymać rodzinę – mówi pan Tomasz, mieszkaniec Pińczowa.

Nie jest to oczywiście jakiś odosobniony przypadek, ale nasza ponidziańska rzeczywistość.

Według danych tutejszych urzędów pracy, najgorsza sytuacja jest obecnie w powiecie kazimierskim, gdzie pod koniec ubiegłego roku bez pracy pozostawało 1222 osób, w tym 617 kobiet. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego w 2018 roku, co prawda była niższa o pół procenta niż rok wcześniej, ale i tak była najwyższa w regionie i wyniosła 7,5 proc. Co gorsze, Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej dysponował w styczniu jedynie 29 ofertami pracy. Były to propozycje zatrudnienia głównie w branżach budowlanej i handlowej.

Więcej informacji na temat bezrobocia w naszym regionie w dzisiejszym, papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com