Potrzebny jest Rok Świadomości Raka Piersi

0

O niedocenianej przez kobiety profilaktyce raka piersi

rozmawiamy z doktorem Leszkiem Smorągiem – ginekologiem onkologiem

Październik jest Miesiącem świadomości raka piersi. Od wielu lat w październiku odbywają się marsze amazonek, media częściej niż zwykle podejmują tematykę profilaktyki raka piersi. Czy jest aż tak źle, że potrzebujemy całego miesiąca, żeby przypominać o podstawowej profilaktyce w życiu każdej kobiety?

Dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO: – Sytuacja jest bardzo zła, ponieważ od wielu lat obserwujemy, że wzrasta zachorowalność na raka piersi, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Ponadto w Polsce wyraźnie zaznacza się trend zwiększonej umieralności z powodu tego nowotworu. Jak zauważył profesor Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym wzrasta umieralność z powodu raka piersi. Mamy świadomość, że można by uratować o wiele więcej pacjentek, gdyby udało się nam nakłonić je do badań profilaktycznych. Statystyki za 2019 rok mówią, że tylko niecałe 40% kobiet w Polsce podlega regularnej kontroli mammograficznej.

Pandemia również wpłynęła na zgłaszalność na mammografię…

– Pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła tę statystykę, i według danych na koniec października 2021 wynik w Polsce spadł do 35%, a w naszym województwie do 33,25%. Moim zdaniem to nie październik powinien być miesiącem, w którym szczególnie namawiamy do profilaktyki, ale cały rok. My jako Świętokrzyskie Centrum Onkologii przez cały rok namawiamy, apelujemy i zapraszamy kobiety do badań, ponieważ wczesne wykrycie daje gwarancję na wyleczenie oraz na to, że leczenie będzie mało inwazyjne, a jego efekt kosmetyczny będzie bardzo dobry.

Efekt kosmetyczny jest dla kobiet tak samo ważny jak zdrowie?

– Musimy pamiętać, że piersi to bardzo ważny atrybut kobiecości. Utrata piersi jest przez kobiety postrzegana jako ciężkie okaleczenie ciała, natomiast wczesne wykrycie nowotworu złośliwego pozwala na zastosowanie całej gamy zabiegów, i oszczędzających, i odtwórczych, które powodują, że ten idealny kształt kobiecego ciała zostaje zachowany.

Czy kobieta może coś zrobić, żeby uniknąć zachorowania na raka piersi?

– Po pierwsze może od młodych lat wdrażać samobadanie piersi. I nie lekceważyłbym tej metody ponieważ kobieta, która regularnie co miesiąc bada sobie piersi, jest w stanie wykryć zmianę wielkości 12 mm, czyli w momencie gdy mamy do zastosowania cały arsenał oszczędzających metod leczenia chirurgicznego. Natomiast jeżeli pacjentka podlega regularnym badaniom, czy to ultrasonograficznym, czy to mammograficznym, mamy szansę na wykrycie zmiany wielkości 3 mm.

Samobadanie piersi powinna wykonywać każda dziewczyna, która już ma piersi, natomiast kiedy i jak często należy wykonywać usg, mammografię lub diagnostykę genetyczną?

– Pacjentki do 50 roku życia, bez obciążonego wywiadu rodzinnego, czyli bez zachorowań na raka piersi w rodzinie, które regularnie wykonują sobie samobadanie piersi i wykryją w nich jakąś zmianę, zapraszamy do Poradni Chorób Piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie zostaną poddane dokładnej diagnostyce. Jeśli pacjentki należą do grupy wysokiego ryzyka, czyli w ich rodzinie występowały zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, bądź na oba te nowotwory, zwłaszcza na obustronnego raka piersi, czy też zdarzały się zachorowania przed 40 rokiem życia, lub też w rodzinie były przypadki raka piersi u mężczyzny, czy też takie zachorowania występowały u osób, które mają mutację genetyczną, wówczas rodziny tych chorych zapraszamy do naszej Poradni Genetycznej, gdzie po wykonaniu badań genetycznych są otoczone specjalistyczną opieką. W zależności od tego, czy takie pacjentki mają mutację genetyczną, czy też nie, jest wdrażane dalsze specjalistyczne postępowanie. Natomiast przesiewowa mammografia jest przeznaczona dla kobiet w wieku 50-69 lat i należy wykonywać ją co dwa lata.

Rozmawiała: Izabela Opalińska

Co to jest mammografia?

Mammografia (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka piersi. Jest to badanie rentgenodiagnostyczne obrazujące strukturę gruczołu piersiowego. Dawka promieniowania w czasie mammografii jest niska, nie przekracza 1/6 rocznej dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie najlepiej przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (w ciągu pierwszych 10 dni od pierwszego dnia miesiączki), kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk. Badanie trwa około 15 minut i pozwala wykryć zmiany wielkości 3 mm (guzki i mikrozwapnienia). Nie każda wykryta zmiana jest rakiem, ale każda wymaga zdiagnozowania.

Jak się przygotować do badania?

  • w dniu badania nie stosuj dezodorantu, ani talku/pudru; środki te mogą zaburzyć obraz mammograficzny
  • załóż wygodną, luźną i dwuczęściową odzież, którą będziesz mogła łatwo zdjąć
  • nie zakładaj biżuterii/ozdób na szyję i uszy
  • zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Jak przebiega badanie mammograficzne?

  • do badania rozbierz się do pasa
  • ułóż pierś na stoliku mammografu
  • przy pomocy przezroczystej płytki technik radiologii uciśnie Twoją pierś, aby zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka oraz ewentualnych zmian
  • nie bój się, mammografia jest bezpieczna, a zastosowany przez chwilę ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia
  • podczas badania wykonywane są po dwa zdjęcia każdej piersi (w dwóch ułożeniach)
  • badanie mammograficzne należy wykonywać co 24 miesiące lub co 12 miesięcy przy obciążonym wywiadzie rodzinnym (rak piersi w rodzinie).

Zadzwoń i zarejestruj się na mammografię w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ul. Stefana Artwińskiego 3, zamów bezpłatny transport na badanie: 607 77 88 88. Zadzwoń i zarejestruj się na badanie w cytomammobusie ŚCO w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania: 661 911 300. Cytomammobus ŚCO będzie stacjonował: 4 grudnia w Wodzisławiu, 6 grudnia w Czarnocinie.

Projekt „Profilaktyka raka piersi – subregion południowy” RPSW.08.02.02-26-0003/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com