„Potęga Symbolu” – czyli wystawa w buskiej bibliotece

0

W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju można podziwiać wystawę zorganizowaną w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, czyli jednej z najważniejszych bitew w średniowiecznej Europie.

fot. mat.pras.

W tym roku mija 610 lat od pamiętnej bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji buska książnica zorganizowała wystawę „Potęga Symbolu”. Ekspozycja upamiętnia to legendarne wydarzenie, które tak pięknie na swoim obrazie przedstawił Jan Matejko.

– Wystawa „Potęga Symbolu” powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, w holu głównym naszej biblioteki. Warto zapoznać się na nowo z tematem bitwy, która na zawsze będzie przypominać o chwale narodu polskiego – zachęcają pracownicy buskiej biblioteki.

Warto dodać, że jedna z największych bitew średniowiecznej Europy rozegrała się 15 lipca 1410 r. nieopodal wsi Grunwald, Łodwigowo i Stębark. Połączone siły polsko – litewskie zgromadziły około 30 tys. żołnierzy, natomiast wojska zakonu krzyżackie około 15 – 20 tys. Zakon został pokonany i stracił swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W walkach zginął wielki mistrz zakonu krzyżackiego – Ulrich von Jungingen. 1 lutego 1411 r. został podpisany I Pokój Toruński, na mocy którego, Polska odzyskała Ziemię Dobrzyńską, natomiast Litwa – Żmudź.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com