Popisali się wiedzą o mieście

0

98 osób wzięło udział w Wielkim Teście Wiedzy o Kazimierzy Wielkiej. Impreza odbyła się z inicjatywy Czesława Kowalskiego – dyrektora KOK, na okoliczność 60 –lecia nadania praw miejskich Kazimierzy Wielkiej.

W niedzielę 17 listopada, w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury zgromadzili się mieszkańcy nie tylko samego miasta, ale i okolicznych sołectw. Najmłodszy uczestnik miał 12 lat, najstarszy 71. Uczniowie kazimierskich i podkazimierskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy –wszyscy zmierzyli się z niełatwymi pytaniami dotyczącymi historii miasteczka, przygotowanymi przez dyrektora KOK. Test rozwiązywał także burmistrz Adam Bodzioch, choć – jako fundator nagród – poza konkursem.

Test poprowadziła Liliana Małek z grupy teatralnej „Apropo” działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Cały konkurs podzielono na 4 rundy, a każda z nich składała się z 15 pytań z czterema propozycjami odpowiedzi, które należało wskazać w czasie 10 sekund. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z miastem w zakresie historii, geografii, architektury, społeczeństwa i ludzi, kultury, oświaty, sportu i współczesności. Dla rozładowania stresu, jaki niewątpliwie towarzyszył uczestnikom, organizatorzy przygotowali dla nich przerywniki muzyczne. Między rundami testu, na scenie wystąpiły solistki z zespołu „Na ostatnią chwilę”: Gabriela Stokłosa, Martyna Bugaj i Gabriela Żulichowska.

Żaden z uczestników testu nie wyszedł z pustymi rękami; organizatorzy i fundatorzy przygotowali dlań skromne upominki: ekologiczne torby bawełniane i długopisy upamiętniające 60 –lecie miasta. W organizacji imprezy pomocą służyły niezawodne harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ZHP „Żywioły”, działającej przy KOK. Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili ośrodek mogli przy okazji obejrzeć dwie wystawy okolicznościowe „Kazimierza dawniej i dziś” oraz „Pałac Lacon – początki XX wieku”. Obydwie, w unikalnych fotografiach przypominają, jak niegdyś wyglądało miasto nad Nidzicą. Fotografie pochodzą z rodzinnego albumu państwa Tołłoczków, ówczesnych zarządców Pałacu Lacon. Udostępnione zostały przez Marię Tołłoczko i jej córkę oraz zięcia, państwa Rosiaków z Warszawy. Obróbkę komputerową archiwalnych zdjęć wykonał Zdzisław Pilarski – fotografik, dokumentalista i regionalista.

Laureatami Wielkiego Testu o Kazimierzy Wielkiej zostali:

w kategorii OPEN:

   I miejsce – Adam Rusiecki

  II miejsce – Izabela Wójcik – Pudo

 III miejsce – Aleksandra Szabłowska

w kategorii regionalista

I miejsce – Anna Zachara

w kategorii szkół podstawowych:

  I miejsce – Jędrzej Kania z SSP nr 1 w Kazimierzy

 II miejsce – Julia Kukułka z SSP nr 3 w Kazimierzy

 II miejsce – Nicola Brzostkiewicz z SSP w Wielgusie

III miejsce – Wiktoria Paś z SSP nr 1 w Kazimierzy

III miejsce – Oliwia Gaik z SSP nr 3 w Kazimierzy

w kategorii szkół średnich:

   I miejsce –  Aleksandra Szabłowska z LO w Kazimierzy

  II miejsce – Marcin Nawrot z LO w Kazimierzy

 III miejsce – Kacper Staniszewski z LO w Kazimierzy

w kategorii najlepsza szkoła podstawowa – SSP nr 3 w Kazimierzy

w kategorii najlepsza szkoła średnia – LO w Kazimierzy

Serdecznie gratulujemy!

Joanna Strączek

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com