Pomóżmy Damianowi ze Stopnicy.

0

Damian Broński. Mieszkaniec Stopnicy. Ojciec i mąż. Ma 30 lat… i raka. Dokładnie od roku toczy nierówną walkę z podstępną chorobą i bezduszną, medyczną biurokracją, która zamiast pomagać chorym – piętrzy problemy. Kilka dni temu Damian na swoim facebookowym profilu zwierzył nam się ze swoich przeżyć. Jak otwarcie podkreśla, gdyby nie pomoc znajomych lub znajomych znajomych, jego walka z nieziarniczym chłoniakiem śródpiersia z pewnością byłaby jeszcze trudniejsza i toczyłaby się znacznie wolniej. Niestety, polska służba zdrowia mocno kuleje. Jak opowiada Damian, problemem staje się nawet samo uzyskanie skierowania bądź zaświadczenia. Kilkumiesięczne kolejki do specjalistów (np. laryngologa), w przypadku chorego onkologicznie? To absurd. A jeśli te kilka miesięcy to jedyna szansa na przeżycie, pod warunkiem natychmiastowego włączenia odpowiedniej terapii? A jeśli, już po wszystkich badaniach onkolog powie „szkoda, że nie przyszedł pan pół roku temu…” a pacjent odpowie „pół roku czekałem, aż zbada mnie laryngolog, bo takiego papierka zażądaliście…” Co na to onkolog? „Przykro mi”???

To bardzo smutna i przerażająca rzeczywistość, którą uświadamiamy sobie dopiero, gdy osobiście zetkniemy się z poważną chorobą. To właśnie tutaj powinny być kierowane największe finansowe nakłady państwa. Czy tak jest? Odpowiedzcie Państwo sami.

Wróćmy jednak do naszego bohatera Damiana, który mimo wielu przeciwności dzielnie walczy nie tylko z rakiem, ale także z biurokratycznymi absurdami. Obecnie Damian dochodzi do siebie po autoprzeszczepie szpiku i cieszy się z narodzin drugiego dziecka. Jednak największe szanse na powrót do zdrowia daje przeszczep szpiku od genetycznego bliźniaka, stąd akcja, jaką rozpoczęli przyjaciele Damiana.

Już 15 grudnia w Miejsko – Gminny Centrum Kultury w Stopnicy odbędzie się zbiórka krwi dedykowana Damianowi. Przy okazji będzie można także zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Pobór próbki krwi do bazy jest całkowicie bezbolesny, odbywa się podczas procesu wstępnych badań przed donacją. Stopnicka akcja rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 13.00.

Kilka dni później – 19 grudnia 2019 roku, akcja dedykowana Damianowi Brońskiemu odbędzie się w Pińczowie. Krewcy Ponidzianie, poruszeni historią młodego mężczyzny, serdecznie zapraszają wszystkich, dla których pomoc drugiemu człowiekowi to sprawa priorytetowa i sens istnienia. Początek akcji, jak zwykle o godz. 9.00, zakończenie około południa.

Serdecznie zapraszamy. Pamiętajmy, że człowiek jest tyle wart, ile daje innym.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com