Pomnik w Kozubowie (Byczowie) do wyburzenia

3

Relikt komunizmu??

Sołtys sołectwa Byczów w gminie Pińczów otrzymał kilka dni temu pismo sygnowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego, w którym władze województwa obligują go do podjęcia działań w kierunku usunięcia z terenu miejscowości pomnika Republiki Pińczowskiej.

Z pewnością wielu spośród Czytelników „Tygodnika Ponidzia” wie, o który pomnik chodzi. Trudno go nie zauważyć. Imponujący obiekt wpisał się już na stałe w krajobraz Góry Byczowskiej przy powiatowej drodze  relacji Pińczów – Wiślica. Przez długie lata u stóp góry odbywały się uroczystości patriotyczne na okoliczność upamiętnienia najważniejszych wydarzeń służących obronie naszego kraju. To tutaj składano wieńce i zapalano znicze w hołdzie pomordowanym  partyzantom. To tutaj zmierzały wycieczki szkolne, a nauczyciele przeprowadzali w tym  miejscu żywe lekcje historii, by pamięć nie umarła. To miejsce było celem rajdów i marszów stając się nieodłącznym elementem społeczno – kulturalnego życia gminy i powiatu pińczowskiego.

27 lutego 2018 roku, dyrektor Anna Jaworska – Dąbrowska z Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli, z upoważnienia wojewody świętokrzyskiego podpisała pismo adresowane do sołtysa Edwarda Dobaja, gospodarza wsi Byczów.  Zgodnie z tym dokumentem,  właściciel działki, na której stoi pomnik musi do 31 marca tego roku usunąć pomnik, a do 5 marca powinien poinformować Urząd Wojewódzki o planowanych działaniach w tym kierunku i szacunkowych kosztach rozbiórki.

W odpowiedzi na pismo, sołtys Edward Dobaj skierował do władz województwa  informację, iż sprawę tę powinien prowadzić Urząd Miasta i Gminy Pińczów, gdyż wykracza ona poza kompetencje sołectwa, które nie posiada przecież osobowości prawnej.

Partyzantom bohaterom tej ziemi. Partyzancka republika Pińczowska  24. VII – 15. VIII 1944 r. Oddano w 25 rocznicę . Sierpień 1969”.

pomnik mały

 

Joanna Strączek

Udostępnij.

3 komentarze

  1. Właśnie oglądam informacje w telewizji. WOŚP z Owsiakiem zebrała ponad 126 370 000 złotych na sprzęt do ratowania życia i zdrowia dzieci, 30 dziewczyn ofiarowało własne włosy na peruki dla chorych na raka dzieci i młodzież. Podobnych informacji jest wiele. Nic dziwnego, bo w kraju gdzie na służbę zdrowia przekazuje się połowę tego co potrzeba, a rządzący zajmują się wyszukiwaniem pomników, ulic, placów z nieprawomyślnym rodowodem – nie może być inaczej.
    Władza nie wie, że historia kraju to coś co już było, czego nie da się cofnąć. Historia taka, czy inna – jest NASZĄ historią i powinna świadczyć o tym co naród przeszedł, czego dokonał, co osiągnął. Zamiast pomysłów na likwidację na przykład pomnika ku czci partyzantów chyba lepiej przeznaczyć pieniądze na cele dobroczynne. Pamiętajmy, że burzenie często droższe jest niż budowanie. Tej „zmianie” – z pewnością nie dobrej, te prawdy są kompletnie obce. O tempora o mores. jsj

    • Drogi JSJ, o tym że pomniki nie są zwykłymi kupkami kamieni wiedzieli już komuniści niszcząc pomniki w Czarkowach i Stopnicy. Zostawienie tych ostańców nie będzie świadczyć o tym jaką mieliśmy historie, lecz jak ją zakłamywaliśmy. Czego Ty chcesz? Żeby morderca nadal chodził dumnie, bo obowiązywać będzie hasło „Nie róbmy polityki, tylko coś tam..”? Wiesz zapewne, że członkowie AL zasilali potem szeregi UB mordując tych, z którymi jeszcze niedawno walczyli razem o Republikę Pińczowską. Można nawet powiedzieć, że walczyli o wolna Polskę. Wolną od tych, którzy potem lądowali w nieznanych mogiłach

  2. Babcia Andzia on

    Zwróćta uwage ludzie, ze władza ludowo od śderdziestego cwortego do łosimdziesiątego dziewiontego roku pomników Piłsudskiego w Pińcowie i Chrobrzu nie rozwaliła a nasa ukochano włdza PIS r.. ozwolo. To jes tak jakby chto na groby wasych dziadków i łojców s…oł (smarkoł) Pozwolita na to?

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com