Pierwszy etap renowacji zakończony

0

W skalbmierskiej przepięknej kolegiacie trwa szeroko zakrojona renowacja ołtarza bocznego. Pierwszy etap właśnie się zakończył, a prace dotyczyły konkretnie odnowienia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem w metalowej sukience z XVII w, a także kilku elementów wyposażenia ołtarza: glorii, anioła i dwóch rzeźb symbolizujących alegorie Azji i Ameryki.

Koszt I etapu prac renowacyjnych wyniósł 40 tysięcy 975 złotych, przy czym ponad połowę wartości pokryła sama parafia w Skalbmierzu. Kwotę 20 tysięcy złotych przekazał na ten cel wojewódzki konserwator zabytków.

Prace wykonała pracownia Eweliny i Marcina Gruszczyńskich z Rzeszowa. „Współpracujemy z tą pracownią już od trzynastu lat i jesteśmy bardzo zadowoleni z ich pracy”mówi ks. kanonik Marian Fatyga, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Kolejny etap prac renowacyjnych zaplanowano na przyszły rok. Ołtarz ma w dobie pandemii koronawirusa szczególne znaczenie dla skalbmierzan.

To przed tym obrazem kolejne pokolenia  modliły się do Matki Bożej w różnych intencja i potrzebach, także w czasie epidemii dżumy w XVII i XVIII wieku, która nawiedziła Skalbmierz i okolice.  Madonnie z Dzieciątkiem swoją przyszłość powierzają też świeżo poślubieni małżonkowie, a obecnie, w epoce zarazy wierni parafii Skalbmierz modlą się i śpiewają pieśń zawierzenia się i swoich rodzin Jej wstawiennictwu” –mówi ks. Marian.

aska

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com