Osobowość Gminy Pińczów. Dla kogo nominacja?

0

Adam Ochwanowski, Jednostka Strzelecka „Strzelec” oraz dh Stanisław Sternak z OSP Chruścice – to nominowani do otrzymania statuetki Osobowości Gminy Pińczów 2019. Posiedzenie Kapituły odbyło się w miniony czwartek 6 lutego 2020 roku. Zacne to gremium pod przewodnictwem prof. Adama Massalskiego zdecydowało, że tym razem o zaszczytny tytuł powalczą wyżej wymienieni. Czym sobie zasłużyli na statuetkę? Jak uzasadniają to wnioskodawcy?

Adam Ochwanowski. Poeta, publicysta, pisarz, inicjator wielu wydarzeń artystycznych, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Ponidzia. To Adam stoi za takimi imprezami jak: Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach, Ogólnopolski Konkurs na Reportaż im. Zbyszka Nosala, Ogólnopolski Konkurs na Wiersz im. Ryśka Miernika (pierwsza edycja w tym roku), ogólnopolskie i międzynarodowe plenery plastyczne i fotograficzne na Ponidziu, Majówki na górze Świętej Anny, Puchar Piłki Błotnej w Błotnowoli, liczne spływy kajakowe, promujące region rejsy do Warszawy, udział pińczowskiej załogi w festiwalu nad Loarą i wiele innych ewentów kulturalnych, które przyciągały i przyciągają na Ponidzie setki turystów.  Adam Ochwanowski to niezwykle płodny poeta i publicysta. Ma na swoim koncie kilkanaście tomów poezji i tyleż publikacji w ogólnopolskich czasopismach. Namiętnie tłumaczy pieśni Włodzimierza Wysockiego, Adam jest autorem libretta do śpiewogry świętokrzyskiej „Od sabatu do ornatu” z muzyką Bronisława Opałki, Misterium Męki Pańskiej i Drogi Krzyżowej na Karczówce, sztuki „Wigilia Apokalipsy” songów do sztuki „I będzie weselej”. Adam Ochwanowski lubi też prace zespołowe. Razem z Tomkiem Wachnowskim nagrali płytę „Kołomyja i pic”, z Andrzejem Żądłą z kolei stworzyli „Pieśni Kijskie”. Adamową poezję czyta znakomity aktor Jerzy Trela w przepięknej diaporamie „Ponidzie na Ziemi”, Adamowe wiersze znajdziemy w regionalnych wydawnictwach, kalendarzach… właściwie nie ma chyba powiatu w regionie świętokrzyskim, gdzie Adam Ochwanowski nie odcisnąłby swojego śladu.  Bez Adama nie byłoby Beldonka, nie byłoby ekspozycji w chroberskim pałacu, nie byłoby Bździela i Pływającej Kuźni – turystycznych perełek Pińczowa, o których mówiły ogólnopolskie media przynosząc rozgłos całemu Ponidziu.

„Adam Ochwanowski angażuje się w promowanie naszego regionu i jego kultury. Działaniom artysty przyświeca troska o lokalne dziedzictwo kulturowe” –pisze wnioskodawca. Na zakończenie dodajmy jeszcze, że kandydat do tytułu Osobowości Gminy Pińczów 2019 został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis. Otrzymał ponadto tytuł Człowieka Roku 2013 w Województwie Świętokrzyskim w kategorii turystyka i Człowieka Roku 2013 w Powiecie Pińczowskim.

Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2131. Od roku założenia, tj. od wiosny 2015, związek prężnie działa na terenie gminy Pińczów i całego Ponidzia. Założycielem formacji jest Dariusz Greń, archeolog z pińczowskiego Muzeum Regionalnego, gdzie mieści się siedziba związku. Początkowo jednostka liczyła 17 strzelców – głównie uczniów z lokalnych szkół. Dziś w formacji służą też osoby dorosłe. Jednostka chętnie angażuje się w święta państwowe i wydarzenia regionalne. Strzelcy nigdy nie odmawiają pomocy, nie jest im obca działalność charytatywna. Widoczni są przy każdej okazji. W roku 2016 pińczowska jednostka przystąpiła do pierwszej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Paszport do współpracy z siłami zbrojnymi RP”. Razem z formacją z sąsiedniej Kazimierzy Wielkiej tworzą II Świętokrzyski Południowy Komponent, który na egzaminie końcowym, na poligonie w Orzyszu zajął II miejsce na 27 uczestniczących stowarzyszeń. Strzelcy pińczowscy już dwukrotnie uczestniczyli w największych ćwiczeniach wojsk NATO pod kryptonimem ANAKONDA. Zawsze z najlepszymi notami. Dziś związek liczy 28 strzelców. Wszyscy chętnie biorą udział w szkoleniach podnoszących kondycję i kwalifikacje. We wrześniu 2019 roku por. Dariusz Greń awansował na zastępcę komendanta południowego okręgu ds. szkoleniowych, a funkcje dowódcy pińczowskiej jednostki przejęła chor. Julia Chojnowska.

Druh Stanisław Sternak. W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpił w 1972 roku. Przez 27 lat pełnił funkcję Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Chruścicach, a solidną pracą i zaangażowaniem przyczynił się do podniesienia rangi jednostki i usprawnienia jej działań. W roku 2006 dh Sternak objął stanowisko prezesa OSP Chruścice. Posiada ogromne doświadczenie pożarnicze, a wiedzę z tego zakresu potrafi przekazać młodszym strażakom, dla których jest niekwestionowanym autorytetem. Pod zarządem dh Sternaka, chruścicka jednostka zawsze gotowa jest do działań ratowniczo –gaśniczych, nie odmawia pomocy nikomu, wielokrotnie uczestniczyła w akcjach charytatywnych i licznych wydarzeniach kulturalnych. Strażacy widoczni są podczas świąt państwowych, ważnych jubileuszy i lokalnych imprez.  Dbają o spokój i bezpieczeństwo, dodają kolorytu i splendoru wielu wydarzeniom. Dh Stanisław Sternak wniósł ogromny wkład w rozbudowę i modernizację strażnicy. Dzięki jego działaniom jednostka OSP Chruścice została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Z sukcesem pozyskiwane dotacje finansowe pozwoliły na zakupy i remonty, dzięki czemu dziś jednostka może być przykładem dla innych. Stanisław Sternak cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, chętnie angażuje się w sprawy ważne dla całej społeczności, a sprawowany mandat radnego Rady Miejskiej w Pińczowie umożliwia mu te działania. Dh Sternak został uhonorowany Odznaką Za Zasługi dla Powiatu Pińczowskiego, Złotym Znakiem Związku OSP RP, odznaką Wzorowy Strażak oraz Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Dla kogo statuetka? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce. Uroczysta Gala Osobowości Gminy Pińczów 2019 zaplanowana została na 22 lutego 2020 roku.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com