Osiedle Pułaskiego

0

Osiedle Pułaskiego –  Os. Kazimierza Pułaskiego jest czwartym z kolei powstałym w Busku osiedlem bloków wielorodzinnych. Osiedle powstało na południe od os. Kościuszki i kończy je ulica Uchnasta. Usytuowane jest na miejskich gruntach, które ciągnęły się od ul. Kościuszki do ul. Waryńskiego i nazwane były polami „do cerkwi”.

Na zachód od  osiedla rozciąga się obszerny trawiasty plac, który czeka na sensowne zagospodarowanie. Jest to nie lada wyzwanie dla planistów, którzy musieliby połączyć jego rekreacyjną i użytkową funkcję.

Osiedlu nadano nazwę przywódcy konfederacji barskiej oraz twórcy amerykańskiej kawalerii – Kazimierza Pułaskiego. Wybór tego bohatera dwóch kontynentów nawiązywał do podobnego – Tadeusza Kościuszki, który także walczył o wolność w Europie i Ameryce.

Kazimierz Pułaski (1747 – 1779) przywódca stłumionej przez Rosjan konfederacji barskiej,  po pierwszym rozbiorze Polski (1772) wyjechał do Północnej Ameryki, gdzie wstąpił do szeregów bojowników walczących o wyzwolenie się z angielskiej, kolonialnej niewoli. Zginął pod Sawannah w 1779 roku. Z Buskiem nie łączyły go żadne powiązania.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com