Opowiadają o historii i zdobią miasto

0

Była już Inka, był hołd dla Republiki Pińczowskiej, był Piłsudski na kasztance… i kilka innych. Wszystkie równie piękne, wszystkie mocno nawiązujące do historii regionu. Murale pińczowskie, bo o nich mowa, są dziełem Pińczowskich Patriotów, z Dawidem Dylawerskim i Krzysztofem Oparą na czele.

Tym razem młodzi, artystycznie uzdolnieni i kochający historię mieszkańcy Pińczowa przypomnieli nam o tym, że w mieście przed wojną istniała Szkoła Szybowcowa Polichno –Pińczów L.O.P.P. im. Leona Berbeckiego. Naukę latania pobierało w niej wielu wybitnych lotników, którzy wsławili się potem podczas II wojny światowej, walcząc m.in. w Bitwie o Anglię.

Najnowszy mural znajduje się przy ul. Legionistów, nieopodal zalewu, na małym budynku, gdzie dawno temu sprzedawano pyszne gofry i rurki z kremem. Praca nad nim trwała kilka dni, zużyto do niej kilkadziesiąt litrów farby, ale warto było. Pińczowianie i nie tylko, głośno chwalą patriotyczno –artystyczne działania autorów muralu, czekając na kolejne ich dzieła. A tych, jak deklarują Pińczowscy Patrioci, ma być jeszcze więcej.

„Dziękujemy autorom, że wciąż odkrywają nowe karty historii i przypominają nam o tych niezwykle ważnych  dla Pińczowa wydarzeniach. Jesteśmy dumni z ich pracy i życzymy dalszego zapału i oraz kolejnych  projektów”mówi burmistrz MiG Pińczów Włodzimierz Badurak.

J.S.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com