Od 8 stycznia skierowania do lekarza tylko elektronicznie. Sprawdź szczegóły

0

Od piątku, 8 stycznia pacjenci otrzymają skierowanie na leczenie jedynie w formie elektronicznej. Jest to kolejny krok,  który zmierza do usprawnienia procesu leczenia.

fot. Pixabay

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, e-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji. Wszystkie e-skierowania będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, znika także obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

Kiedy wystawiane jest e-skierowanie?

E-skierowanie jest wystawione na takie świadczenia jak: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii; leczenie szpitalne; badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ; rezonans magnetyczny; badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, a także badanie echokardiograficzne płodu.

Co zyskuje pacjent dzięki e-skierowaniu?

– Nie musi dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni. Wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL;
– nie będzie wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu;
– nie zgubi e-skierowania, które jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta;
– może śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań;
– zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Jak dostać e-skierowanie?

E-skierowanie można otrzymać w postaci: SMS-a z 4 cyfrowym kodem; e-maila z pdf-em oraz wydruku informacyjnego e-skierowania.
Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wejść w „Ustawienia” i wpisać numer telefonu lub adres e-mailowy.

Kiedy e-skierowanie nie jest wystawiane?

E-skierowanie nie jest wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium; programy lekowe; rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego. W tych przypadkach dostaniesz skierowanie w postaci papierowej. E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego np. kiedy szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na terenie placówki.

Jak zarejestrować e-skierowanie?

Na konsultację lub badanie możesz się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisze się osobiście, pokazuje w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, i podaje swój PESEL. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas pandemii możliwe, że niektóre placówki jeszcze nie są gotowe na obsługę e-skierowania.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com