Niecodzienna lekcja historii

0

To był już szesnasty Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Sztandarowa impreza Kazimierskiego Ośrodka Kultury, organizowana jest w partnerstwie z Międzyzakładową Organizacją Związkową NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej. Przeglądowi patronują władze samorządowe: burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, starosta kazimierski Jan Nowak oraz Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” w Kielcach.

„Główną ideą naszego przeglądu, który jest najstarszą tego typu imprezą w regionie, jest propagowanie wśród młodego pokolenia twórczości Jacka Kaczmarskiego – poety, kompozytora, pieśniarza – barda Solidarności. Jednocześnie chcemy upamiętnić w ten sposób tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku”mówi Czesław Kowalski, dyrektor KOK.

Przegląd ma charakter artystyczny oraz edukacyjny w zakresie recytacji, muzyki i wokalistyki i co roku składa się z dwóch etapów: konkursu recytatorskiego i konkursu piosenki. W poniedziałek 9 grudnia 2019 roku, odbyły się eliminacje recytatorskie, w których młodzież oceniało fachowe jury, polonistki: Jolanta Nowak, Krystyna Majewska – Szymańska i Jolanta Michałowska.

Pierwsze miejsce wśród miłośników „żywego słowa”, interpretacją utworu „Tezeusz”, wywalczył Kacper Sambór z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, przygotowany przez Mariolę Czarny. Drugie miejsce, za recytację wiersza „Wizyta w PRL na zaproszenie rzecznika rządu”, zdobył Marcin Nawrot – uczeń kazimierskiego Liceum, którego do konkursu przygotowała Agnieszka Buczak. Trzecie miejsce za prezentację „Robinsona Crusoe” jury przyznało Alicji Mróz ze Szkoły Podstawowej w Skalbmierzu, przygotowanej pod kierunkiem Agaty Prusek. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Wioletty Wójcik z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej: Jakub Sroga za wykonanie utworu „Przyjaciele” oraz Emil Gaweł recytujący „Brat dobry, brat zły”. W tegorocznym konkursie recytatorskim utwory Jacka Kaczmarskiego recytowali także uczniowie reprezentujący: Szkołę Podstawową w Krzczonowie, Samorządową Szkołę Podstawową w Wielgusie oraz Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.

W czwartkowy poranek, 12 grudnia br. w sali widowiskowej miała miejsce druga odsłona przeglądu – konkurs piosenki. Przed komisją konkursową i publicznością wystąpiły solistki reprezentujące szkoły podstawowe nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej oraz średnie: Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej, Zespół Szkół Zawodowych w Odonowie i Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Talenty wokalne uczennic oceniało profesjonalne, muzyczne jury w składzie: Zbigniew Janik – emerytowany nauczyciel muzyki, kapelmistrz orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zięblicach, Robert Basiak – instruktor muzyki, kapelmistrz skalbmierskiej orkiestry dętej, organista w kolegiacie skalbmierskiej oraz Małgorzata Kwiatek – gitarzystka, saksofonistka i wokalistka, organizatorka i jurorka pobiednickiego konkursu piosenki, która również prowadzi scholę przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii panny w Igołomii. Przy ocenie prezentacji muzycznych jury brało pod uwagę: interpretację utworu, kulturę słowa, dykcję, intonację, warunki głosowe wykonawcy oraz dobór i aranżację utworu.

Główną nagrodę, przy akompaniamencie swojego kolegi Dominika Kocińskiego, wyśpiewała Aleksandra Radosz z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Uczennica, przygotowana przez Beatę Niebylicką, zachwyciła jurorów wykonaniem utworu pt. „A my nie chcemy uciekać stąd”. Drugie miejsce, za wykonanie „Ballady katyńskiej” przy akompaniamencie Ireneusza Górskiego zajęła Aneta Gołębiowska z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, która szlifuje swój talent pod kierunkiem Anny Adamczyk. Trzecie miejsce – za interpretację utworu „Poczekalnia” – jury przyznało Kamili Zielińskiej z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, którą przygotował i na pianinie solistce akompaniował Grzegorz Krawczuk.

Wyróżnienia otrzymały: Martyna Bugaj z Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, która pod kierunkiem Pauliny Karbowniczek przygotowała na konkurs utwór „Wigilia na Syberii” oraz za wykonanie utworu „Źródło” – Gabriela Żulichowska z kazimierskiego liceum, której opiekunem była Beata Niebylicka.

W samo południe uczestnicy konkursów spotkali się raz jeszcze podczas uroczystej gali finałowej, połączonej z obchodami 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na widowni zasiadło ponad 400 osób; byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, kazimierskiej i świętokrzyskiej „Solidarności” i służb mundurowych. Dopisali radni miejscy i powiatowi, licznie przybyła młodzież szkolna z nauczycielami i dyrekcją, a gościem specjalnym był prof. Wiktor Adamus z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – brat nieżyjącego już działacza „tamtej” Solidarności, Tadeusza Adamusa z Łyczakowa. Wszystkich powitał Czesław Kowalski – dyrektor KOK i poprosił o minutę ciszy dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego i wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Okolicznościowe przemówienia odnoszące się do polskiej, niełatwej historii wygłosili patroni uroczystości – starosta kazimierski i Kazimierz Pasternak – członek Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach. W imieniu burmistrza Adama Bodziocha głos zabrał sekretarz Rafał Stokłosa. W liście skierowanym do uczestników gali rocznicowej gospodarz gminy podkreślił, że  „13 grudnia 1981 roku zniweczono wielkie nadzieje naszego narodu rozbudzone przez pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny, Sierpień 1980 roku oraz powstanie „Solidarności”. Tego pamiętnego dnia podeptano naszą godność, nadzieję na demokrację, poszanowanie praw obywatelskich i godne życie. Wielomilionowy ruch społeczny, który rzucił wyzwanie komunistycznemu totalitaryzmowi musiał zejść do podziemia”. Burmistrz odniósł się także do twórczości Jacka Kaczmarskiego, pisząc, że „Fenomen Kaczmarskiego tkwi w pewnej ciągłości: oto jego twórczość przeprowadza nas przez stan wojenny – jedną z kolein najnowszej historii Polski. W czasie trwania stanu wojennego daje nadzieję uciśnionym ludziom. A dzisiaj nam – kolejnym pokoleniom po spalonym już „młodym lesie” – daje możliwość zapamiętania lub poznania tamtych wydarzeń poprzez zagłębienie się we wspaniałe poetyckie obrazy, które wykreował”.

Henryk Duda z kolei, ze wzruszeniem przybliżył historię „Solidarności” działającej w powiecie kazimierskim. przypominając o swoich kolegach, internowanych w stanie wojennym.

Tuż po części oficjalnej ogłoszono wyniki szesnastej edycji Przeglądu. Zwycięzcy i wyróżnieni w obu konkursach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe. Laureatom gratulowali: zastępca burmistrza Łukasz Maderak, starosta Jan Nowak, Kazimierz Pasternak z Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” oraz Teresa Ochenduszka, reprezentująca Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej.

Statuetkę XVI Przeglądu –główne trofeum imprezy, obu laureatom pierwszego miejsca wręczyła Beata Stępień, przewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności” w Kazimierzy Wielkiej. Organizatorzy przeglądu z kolei przygotowali dyplomy z podziękowaniami i upominki dla jurorów, opiekunów artystów i fundatorów nagród.

Wspaniała muzyczna i recytatorska uczta odbyła się chwilę po dekoracji zwycięzców. Laureaci przeglądu przepięknie zaprezentowali się zachwyconej publiczności otrzymując w nagrodę gromkie brawa.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com