Nie straszą – edukują!

0

W czwartek, 6. września w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie, w trakcie którego poznaliśmy liderów profilaktyki onkologicznej Subregionu Południowego (powiat buski, pińczowski i kazimierski). Była to także idealna okazja by przełamać pewne mity, wierzenia, a nawet bariery dotyczące profilaktyki onkologicznej.

Organizatorem niezwykle motywującego spotkania było Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Jego specjaliści dr Małgorzata Biskup, dr Leszek Smorąg, dr Ewa Makieła oraz rzeczniczka ŚCO Izabela Opalińska mówili o tym jak motywować kobiety do badań profilaktycznych, jak się chronić przed rakiem, na co zwrócić uwagę, żeby nie przegapić niepokojących symptomów. W przerwie można było nauczyć się jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi.

W trakcie spotkania liderzy, a także zupełnie zwykli mieszkańcy, zainteresowani tematem profilaktyki dowiedzieli się ile możliwości badań profilaktycznych daje ŚCO. Co najważniejsze bez kolejek, bezpłatnie i bez skrępowania. Za to bardzo nowocześnie. Jedynym warunkiem są chęci i raptem kilkanaście (!) minut wolnego czasu (np. po południu, czy w sobotę).
Aleksandra Korczyńska (1)
Czy wiecie, że cytobus ŚCO może zaparkować na prywatnej posesji i to całkiem bezpłatnie? Warunkiem jest zebranie min. 5 pań (mieszkanek, sąsiadek), które zdecydują się przebadać. Jest jeszcze inna opcja – zamówienie bezpłatnego transportu. Bus lub autobus przyjedzie po panie, zawiezie do ŚCO w Kielcach, a po badaniu odwiezie je na miejsce. I jeszcze jedna ciekawostka… W cytomammobusie ŚCO znajduje się najnowocześniejszy sprzęt do badania piersi, jakiego nie znajdziecie w całym Świętokrzyskiem! A i w Polsce nie łatwo taki odnaleźć i z niego skorzystać. Mało tego, kobiety, które decydują się na badanie otrzymują kobiece upominki, a średnio co 20 pani otrzymuje wysokiej klasy sprzęt AGD!
W trakcie spotkania w Pińczowie, wyróżniono lokalnych liderów, tych którzy już od lat starają się, aby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne i mammograficzne. Liderem wśród samorządów jest Gmina Kije. Działająca tam pani Aleksandra  Korczyńska* dba o to, aby odsetek przebadanych mieszkanek gminy był jak najwyższy.

ŚCO_12Na koniec trochę statystyki.
Czy wiecie, że około 500 kobiet rocznie w województwie świętokrzyskim dowiaduje się, że choruje na raka piersi? Dla niemal połowy z nich często jest już za późno na to, aby się wyleczyć. Wszystko przez to, że za późno wykryto u nich chorobę, bo nie poddawały się systematycznej mammografii.
Optymistyczna wiadomość jest taka, że choć z roku na rok wzrasta zachorowalność na raka piersi, to umieralność w naszym województwie spada…. a to już zasługa badań profilaktycznych i takich spotkań uświadamiających, jak to w Pińczowie.

/kl/

* W wersji papierowej wystąpił błąd. Zamiast Aleksandry Korczyńskiej pojawiło się nazwisko Chrobot. Za pomyłkę przepraszamy. 

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com