Nie rób dymu! Śmieci w piecu to faux pas.

0

EKOstrażacy Ponidzia

wfo00Sezon grzewczy ruszył na dobre. Za oknem temperatury spadają poniżej zera, co oznacza, że nasze domowe piece pracują pełną „parą”. Para, to niestety w tym przypadku nie do końca dobre sformułowanie. Większość pieców w domach jednorodzinnych, to smoki wydmuchujące kłęby groźnego dymu. Co zrobić, aby to zmienić? O tym dyskutowali podczas lekcji przyrody m.in. EKOstrażnicy ze Szkoły Podstawowej w Górach (powiat pińczowski).
Najprościej oczywiście wymienić źródło ciepła, a więc piec na inny mniej inwazyjny, niżeli węglowy. Jednak jest to dość kosztowne posunięcie. Nie każdego stać na taki krok, choć warto rozważyć taką możliwość, bo to inwestycja na wiele lat. W niektórych miastach, tak jak np. w Krakowie wystartowały programy, dzięki którym mieszkańcy otrzymują dofinansowanie do wymiany pieców.
Okazuje się, że każdy z nas może mieć wpływ na politykę klimatyczną. Poprzez racjonalizację i ograniczanie zużycia energii jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Pomagają w tym wydajne piece. Między innymi o tym, podczas lekcji przyrody dyskutowały ze swoją nauczycielką dzieciaki z „podstawówki” w Górach.
Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób pozbywa się śmieci paląc je właśnie w domowych piecach. Ta metoda, nie dość, że jest bardzo niebezpieczna dla człowieka i środowiska, to jeszcze nie pomaga zaoszczędzić na kosztach opału. Trzeba wiedzieć, że wydajność energetyczna nieposegregowanych odpadów nie jest tak duża jak wydajność energetyczna materiałów opałowych. Dodatkowo piece, które posiada większość domostw, spalają opał w temperaturze od 200-500 stopni. Przy takiej ciepłocie z palenisk domowych wydostają się do atmosfery nieoczyszczone szkodliwe substancje chemiczne, których lista jest bardzo długa.

15356826_645788655603489_1576773008_n
Alternatywą dla gazu, węgla i energii elektrycznej jest pellet. Jest to rodzaj opału uzyskiwany jest w procesie granulacji tartacznych odpadów drzewnych lub drewna z plantacji tzw. szybkorosnących upraw energetycznych. Paliwo to, zdobywa coraz szersze grono zwolenników, stając się atrakcyjną alternatywą dla opału tradycyjnego. Ze względu na liczne zalety zostało uznane za jeden z najlepszych zamienników.
Za pomocą pieca pelletowego opalane są wszystkie szkoły na terenie gminy Michałów, w tym wspomniana już szkoła w Górach.

gory piec po realizacj
W trakcie lekcji przyrody poprowadzonej przez panią Grażynę Nowak omawiano temat ogrzewania ekologicznego. W trakcie zajęć, podczas których wiele mówiło się o tym czym palić, żeby było ciepło, czysto i zdrowo, dzieci usypały też z pelletu drzewo – symbol dbania o środowisko naturalne.

Przy okazji omawianego tematu dzieci dopytywały jak ogrzewana jest szkoła, w której się uczą. Tym bardziej miło było nam przekazać, że jesteśmy szkołą w stylu eko. Dzięki zaangażowaniu gminy przed rokiem zamieniono w naszej kotłowni kocioł węglowy na pelletowymówi dyrektorka Szkoły Podstawowej w Górach, Joanna Wites
Pani Joanna docenia biomasę również z przyczyn praktycznych – jego stosowanie pozwala na zachowanie większej czystości w kotłowniach, co nie jest oczywiste przypadku stosowania tradycyjnych paliw takich jak węgiel.
Wróćmy jeszcze na chwilę do śmieci, a właściwie do nieodpowiedzialnego zachowania, jakim jest spalanie ich w piecach. W wyniku procesu spalania odpadów komunalnych w piecach domowych do atmosfery przedostają się między innymi takie związki chemiczne jak: dioksyny i furany, które związane są z chorobami nowotworowymi. Z kolei dwutlenek siarki powoduje trudności w oddychaniu, a tlenki azotu podrażniają płuca. Dorzucając do tego tlenek węgla, który powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy, mamy już mieszankę wybuchową. Zwykle skutki oddziaływania toksyn nie są widoczne czy odczuwalne od razu, ale gromadzone w naszych organizmach przez dłuższy okres mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zwykle dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Ze względu na to, że dzieci maja obniżoną odporność w stosunku do dorosłych to one są najbardziej narażone na choroby związane z układem oddechowym, która niezwykle często objawia się w postaci alergii.
Inną sprawą jest, że paląc śmieci w swoich piecach przyczyniamy się do ich awaryjności. O dużych kosztach wymiany i napraw nie będziemy się rozpisywać, ale warto zapamiętać, że to nie małe pieniądze. Podobnie jak kary, kótre może nałożyć na nas np. straż miejska.

Czy wiesz, że…
*Granulat pelletowy produkowany jest z odpadów drzewnych drewnianych takich jak trociny, wióry drobne zrębki, które zostają sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Nie zawiera one żadnych dodatków środków chemicznych ani klejów, gdyż naturalnym lepiszczem jest wilgoć wyciskana w procesie prasowania drewna.
*Po spaleniu1 tony tego paliwa, otrzymujemy w zamian małe wiaderko popiołu (będącego doskonałym nawozem) i wręcz zerową zawartością substancji szkodliwych dla środowiska.
*Pellet dostępny na rynku ma kaloryczność na poziomie 18MJ/kg.

TO WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Prawo zabrania spalania w piecach domowych i kotłowniach:
plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon i innych odpadów z gumy,
przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem,
sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach oraz ich pozostałości, plastikowych toreb z polityenu, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
W gospodarstwach domowych poza opałem można spalać wyłącznie:
papier, tekturę i drewno oraz opakowania z nich wytworzone, odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, a także mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Pamiętaj!
Palenie śmieci w domu jest: niebezpieczne i kosztowne.
Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów!

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com