Narodowe Święto Niepodległości w Opatowcu

0

W Opatowcu, obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała uroczysta msza święta za Ojczyznę w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Opatowcu, odprawiona przez proboszcza parafii – ks. Grzegorza Szlenka. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy, a także goście.

Po nabożeństwie, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP z terenu gminy Opatowiec, harcerze, radni oraz zgromadzeni mieszkańcy gminy, udali się pod Urząd Miasta i Gminy, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na nowo powstały maszt. Jak co roku, reprezentujący społeczeństwo gminy Opatowiec, przedstawiciele władz samorządowych udali się pod znajdujący się w rynku, zabytkowy wotywny krzyż, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się pod odrestaurowanym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk w swym wystąpieniu przypomniał, że niepodległość odzyskana 104 lat temu „nie jest nam dana raz na zawsze, lecz jak to podkreślał św. Jan Paweł II – „zadana” i wymaga od każdego pokolenia Polaków troski o jej losy”.

Następnie liczne delegacje, oddając hołd tym, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – Naczelnego Wodza Wojska Polskiego w odradzającej się Polsce. Wieńce złożyły delegacje: władz samorządowych Gminy Opatowiec, powiatu kazimierskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia Żołnierzy AK z Kazimierzy Wielkiej, delegacje szkolne, harcerskie, koło powiatowe PO, delegacja Koła Emerytów i Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowca. Hołd poległym oddały także Poczty Sztandarowe.

Uczniowie szkół z terenu gminy przygotowali krótki program słowno-muzyczny. Znane pieśni patriotyczne chętnie śpiewali wraz z młodymi artystami uczestnicy wydarzenia.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta z Kociny, która także zaprezentowała kilka utworów patriotycznych.

Dopisała pogoda, dzięki czemu obchody Narodowego Święta Niepodległości były piękne i radosne. Warto dodać, że narodowe Święto Niepodległości umacnia poczucie wspólnoty, co należy pielęgnować i czego musimy uczyć młode pokolenia – „Żeby Polska, była Polską”.

Jak co roku, oddano hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny składając kwiaty i zapalając znicze na Cmentarzu Wojennym w Opatowcu, gdzie w zbiorowej mogile spoczywa 837 żołnierzy, walczących w czasie I wojny światowej.

W przeddzień uroczystości burmistrz Opatowca i przedstawiciele Zarządu Koła Terenowego Elektryków Polskich przy PGE w Skarżysku-Kamiennej, rejonu energetycznego w Busku-Zdroju zapalili znicze i złożyli symboliczną wiązankę pod pomnikiem Komendanta Józefa Piłsudskiego w Opatowcu.

 

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com