„Narodowe Czytanie” w Busku-Zdroju

0

„Dym”, „Katarynka” „Sachem” to właśnie między fragmenty tych utworów usłyszeliśmy w trakcie tegoroczne „Narodowe Czytanie”. W Busku-Zdroju wydarzenie zainaugurował burmistrz Waldemar Sikora, czytając fragment tekstu z „Sawy” Henryka Rzewuskiego z cyklu „Pamiątki Soplicy”.

W tym roku, podczas ósmej edycji „Narodowego Czytania”, odbyła się lektura ośmiu utworów, wybranych przez parę prezydencką z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Były to nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

“Narodowe Czytanie” w Busku-Zdroju – fot. mat.pras.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Andrzej Duda, prezydent RP.

“Narodowe Czytanie” w Busku-Zdroju – fot. mat.pras.

W Busku-Zdroju „Narodowe Czytanie” zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Podobnie jak w minionych latach, tak i teraz wydarzenie to odbyło się w muszli parku zdrojowego. Czytanie zainaugurował burmistrz Waldemar Sikora fragment tekstu z „Sawy” Henryka Rzewuskiego z cyklu „Pamiątki Soplicy”. Wśród czytających znaleźli się także przedstawiciele władz gminy, powiatu, służb mundurowych, czytelnicy biblioteki, a także młodzież z miejscowych szkół podstawowych w Zbludowicach, Siesławicach i Szańcu.

“Narodowe Czytanie” w Busku-Zdroju – fot. mat.pras.

W części artystycznej wystąpiła młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach. Dziękujemy Lektorom, młodzieży za występ i opiekunom za przygotowanie młodzieży do tego doniosłego wydarzenia – mówi Ewa Marciniec z Miejsko-Gminnej Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju

r.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com