Minister Michał Cieślak: Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla

0

– Chcemy pomagać naszym sąsiadom i pomagamy w sposób niebywały, w sposób zauważalny dla wszystkich. Polacy otwierają swoje serca, swoje drzwi. Pomagają uciekinierom przyjmując ich do swoich domów, do swoich rodzin, to zadziwia cały świat i ściera utrwalany przez lata fałszywy wizerunek Polaków i Polski – mówi minister Michał Cieślak. Minister informuje także o planach rządu, dotyczących skutecznego ograniczenia możliwości barbarzyńskich ataków Rosji na teren Ukrainy.

Jak informuje minister Michał Cieślak, działania, które podejmuje rząd podyktowane są bezpieczeństwem naszego kraju, ponieważ bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska. – Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie – mówi minister.

We wtorek, 29 marca Rada Ministrów podjęła kolejne kroki, aby działania, które „podejmowaliśmy na poziomie sankcji unijnych w pewnym zakresie rozszerzyć na poziomie krajowym”. Pierwsza kwestia dotyczy przyjęcia wniosku o skierowaniu do strony rosyjskiej noty dyplomatycznej, informującej o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Druga dotyczy przyjęcie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. To pakiet, który rozszerza możliwości sankcyjne bezpośrednio na poziomie krajowym. Kolejna kwestia to projekt ustawy o mrożeniu majątków na terenie Polski, który zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do inwazji na suwerenną Ukrainę. Rozszerzamy przepisy krajowe, idąc dalej niż do tej pory były posunięte sankcje unijne. – Polska od samego początku, zgodnie z sankcjami unijnymi, mrozi wszelkie majątki i aktywa, które wynikają z sankcji unijnych. Majątki i aktywa zostały zamrożone, a nie skonfiskowane, ponieważ zgodnie z polską konstytucją taka konfiskata nie jest możliwa. Chciałbym podkreślić, że mówimy o mrożeniu aktywów. Do konfiskaty zasobów mrożonych niezbędna jest zmiana konstytucji, ale czas mrożenia zabezpieczy te majątki, żeby po zmianie przepisów konstytucyjnych można było przyjąć kolejne działaniawyjaśnia minister.

Warto dodać, że pod koniec marca minister Michał Cieślak uczestniczył także w wizycie Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz jego delegacji, która dotyczyła bezpieczeństwa Polski i wojny w Ukrainie.

r.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com