Medycy apelują o oddawanie osocza. Kto może pomóc?

0

Koronawirusa masz już za sobą? Pomóż innym w walce z chorobą – apelują medycy. Ozdrowieńcy mogą zgłaszać się do Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach i oddać osocze. To jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia, niestety brakuje osocza.

W ostatnich tygodniach obserwujemy lawinowy wzrost liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2, co przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie na leki dla najciężej chorych, w tym na osocze. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach na ulicy Jagiellońskiej 66 medycy czekają na osoby, które chcą oddać swoje osocze i pomóc wyzdrowieć innym chorym. Osoby te mogą zadzwonić i umówić się na wizytę pod numerami telefonów: 413359401, 413359440, 604209640

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób: w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2; po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji; u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, czy koronawirusem SARS (SARS-CoV). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com