Makulatura, to nie jest bzdura

0

wfo00EKOstrażnicy Ponidzia

O recyklingu pisaliśmy już niejednokrotnie. Wszyscy zatem, bez wyjątku, powinniśmy stać na straży tego typu działań, ale przede wszystkim wdrażać je w codziennym życiu. Tak robią nasi EKOstrażnicy – dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, które na tej specjalnie stworzonej do tego stronie prezentujemy i chwalimy ich działania. To dzięki nim dowiadujemy się jakie eko-nowinki czekają na nas w tym zwariowanym świecie, jak możemy żyć w zgodzie z naturą, czy po prostu przypominamy sobie jak dbać o najbliższe nam otoczenie w prosty, niekolidujący z naszym światopoglądem sposób.
Było już o segregacji śmieci, kolorowych pojemnikach na odpadki, a czy wecie już co dzieje się z makulaturą? Jak poradzić sobie z jej nadmiarem i że dzięki jej zbieraniu nie tylko możemy pomóc środowisku, ale także drugiemu człowiekowi?
Natchnieniem do poruszenia tematu o makulaturze jest działanie uczniów Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju. Od niedawna, obok budynku tej szkoły stoi ogromny, niebieski (tak jak kosz ma makulaturę) kontener. Na jego ustawienie w tym miejscu zezwoliła orędowniczka eko-działań w tej szkole, a zarazem jej dyrektorka – Anna Mazur.
Staramy się w każdy możliwy sposób przekazywać dzieciom informacje, treści i wartości o tematyce ekologicznej. Dzieciaki najlepiej wiedzę pochłaniają i zapamiętują przez działania w praktyce. Dlatego też ucieszyłam się na pomysł, że wszyscy będziemy zbierać makulaturę – powiedziała nam Anna Mazur.
znak ekologicznyTo wszystko, co składa się na makulaturę, a więc gazety, książki i inny papier, tekturę, worki papierowe, ścinki drukarskie opakowania wielomateriałowe typu tetra pak przynoszone są przez uczniów PNSP. Za ich sprawą do wspólnej akcji włączyli się także ich rodzice. Widząc to, dzieci ze znajdującego się w tym samym budynku Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” także się dołączyły. Ale i to mało, bo z makulaturą pędzą również mieszkańcy sąsiadujących z przedszkolem domów, ba, nawet całych ulic. Troszkę się już tego uzbierało, ale wciąż do zapełnienia jest jeszcze ponad połowa kontenera. Dlatego…
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, żeby włączyli się do naszej akcji. Zamiast palić papier i kartony w piecu, składować w piwnicach, możecie je przynieść do naszej szkoły. Będzie z tego pożytek dla środowiska i dla drugiego człowieka zapowiada koordynator całej akcji, wicedyrektor szkoły Jerzy Marzec.
Niebieski kontener będzie stał obok budynku szkoły jeszcze do połowy grudnia. Do tego czasu każdy, kto tylko wyrazi taką chęć, może dostarczyć surowiec papierniczy w godzinach od 7.00 do 17.00. W przypadku dużych ilości, warto wcześniej skontaktować się ze szkołą pod nr tel. 41 378 35 12.
Zebrana makulatura, jak informuje koordynator zostanie sprzedana, a następnie przerobiona. Z kolei pieniądze ze sprzedaży przekazane zostaną księżom z kurii kieleckiej pracujących na misji z przeznaczeniem na budowę studni w Sudanie. Takim sposobem recykling wpływa nie tylko na środowisko, ale przyczynia się też do pomocy drugiemu człowiekowi.

makulaturagazeta_7
Rozwijając dalej temat, przyjrzyjmy się, co dzieje się z tą zebraną makulaturą. Tak więc firma transportowa zabiera kontener do zakładu papierniczego. Ogromna maszyna, tzw. młyn papierniczy miksuje makulaturę i miesza ją z wodą oraz innymi środkami np. kredą, wapnem, farbą. W taki sposób powstaje masa papiernicza. Wielofunkcyjna maszyna oczyszcza masę z zanieczyszczeń np. taśm klejących i ją osusza. Z kolei walec maszyny wygładza masę na taśmie, prasa klejarska zakleja braki w masie,a nawijarka zwija powstały papier w rulon. To cykl w skócie.
Co można zrobić z takiego papieru? Coś, z czego wszyscy na co dzień korzystamy, a więc: ręczniki papierowe, papier toaletowy, tekturę na pudełka, szary papier pakowy np. na koperty, przekładki do pudełek, opakowania na jajka, czy wreszcie papier, na którym drukowane są gazety. Makulaturę można wykorzystać, o czym nie każdy wie, do wykonania materiałów budowlanych np. płyt dachowych falistych z makulatury nasyconej asfaltem, czy do wykonania izolacji termicznej (ekofiber) lub akustycznej ścian działowych. makulatura 1
To nie wszystko. Wykorzystując makulaturę, oszczędzamy wodę (potrzebną do produkcji papieru) i zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie. W Polsce w ostatnich latach pozyskiwało się ok. 18 mln m3 drewna rocznie, z czego ok. 16% (2,88 mln m3) stanowiła tzw. papierówka. Tylko na zapewnienie tych 16% trzeba wyciąć około 20 000 ha lasu, a przecież śmiało można zbierać i przetwarzać makulaturę. Tak jest taniej, oszczędniej, ekologicznie.

makulaturagazeta_5

Ciekawostki z papierni….
• Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa.
• Każda tona makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni.
• Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można 900 kg papieru.
• Makulatura jest najważniejszym surowcem dla europejskiego przemysłu papierniczego.
• Z papieru i tektury otrzymanej w procesie recyklingu można wykonać ponad 5 tysięcy różnego rodzaju produktów.
• Średnio każdy mieszkaniec świata zużywa rocznie ok. 50 kg papieru. Daje to ok. 10 000 kartek papieru formatu A4 na osobę.
• Produkcja papieru z makulatury, a nie z pulpy drzewnej, oznacza zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszczenie powietrza – o 74%, a ilość ścieków przemysłowych mniejszą o 35%!
• Nie tylko zbieranie makulatury, ale już samo kupowanie produktów papierowych powstałych właśnie z makulatury, czy chociażby dwustronne wykorzystywanie kartek papieru to proste sposoby na codzienną ochronę drzew.
• Zawarte w drzewach włókno celulozowe jest na tyle mocne, że można je do produkcji papieru wykorzystać aż siedmiokrotnie, zanim ostatecznie stanie się paliwem biologicznym, a w końcu popiołem.

 

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com