Koronawirus w regionie [Duża liczba nowych zakażeń w powiecie buskim]

0

W niedzielę, 22 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 tys. 467 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To najmniejsza liczba zakażeń od 2 listopada, gdy było ich 15 tys. 578. Jak sytuacja wygląda na Ponidziu?

covid-19, koronawirus – fot. Pixabay

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane na temat pandemii. Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 861 tys. 331 przypadków zakażeń. Zmarło 13 tys. 618 osób. Resort podał, że w szpitalach z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa obecnie 22 094 chorych, z czego 2 126 jest podłączonych do respiratorów. Wolne pozostają 16 042 łóżka i 852 respiratory. Wyzdrowiało 423 tys. 971 osób. Od początku epidemii laboratoria diagnostyczne przebadały 5 mln 944 tys. 92 próbki.

Rośnie liczba zakażonych na Ponidziu. W sobotę, 21 listopada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach poinformowała o 67 nowych zakażeniach COVID-19 w powiecie buskim, 32 w powiecie kazimierskim i 16 w powiecie pińczowskim. W województwie świętokrzyski tego dnia łącznie odnotowano aż 760 nowych przypadków zakażenia. Niestety zmarło już 496 osób z naszego województwa. Z Ponidzia: 30 osób z powiatu buskiego, 24 z powiatu pińczowskiego i 18 z powiatu kazimierskiego. Łącznie w świętokrzyskim odnotowano do tej pory 27 189 potwierdzonych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba ozdrowieńców to 12 735.

Plan na 100 dni walki z pandemią

Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, rząd przedstawił plan i założenia na nadchodzące 100 dni walki z pandemią. Przygotowane zostały trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12); etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej) i kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia.

Od 28 listopada przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. „Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Poza tym, wciąż mają obowiązywać m.in. ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2, imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Zakaz organizacji wesel. Parki rozrywki – działalność zawieszona, podobnie jak siłownie, kluby fitness i aquaparki. Hotele – działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków. Gastronomia – wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”. Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami.

Etap stabilizacji – od 28.12 etap stabilizacji – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych.

W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com