KORONAWIRUS: Ponowny lockdown. Sprawdźcie obostrzenia i nowe statystyki

0

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całym kraju. Od soboty, 20 marca w całym kraju obowiązuje lockdown. Jakie obostrzenia wprowadzono?

koronawirus – fot. Pixabay

W niedzielę, 21 marca Ministerstwo Zdrowia podało, że tego dnia zanotowano 21 tys. 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 40 osób, z kolei z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 100 osób. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Jak podało Ministerstwo, w szpitalach obecnie (stan na 21.03) przebywa 23 tys. 583 chorych z COVID-19, z czego 2 tys. 360 z nich jest podłączonych do respiratorów.

Jak wygląda sytuacja na Ponidziu?
W niedzielę, 21 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 nowych zakażeniach COVID-19 w powiecie buskim (na 103 wykonane testy), 14 w powiecie pińczowskim (na 44 wykonane testy) i 13 w powiecie kazimierskim (na 43 wykonanych testów). W województwie świętokrzyskim tego dnia łącznie odnotowano 461 nowych przypadków zakażenia. Łącznie od początku pandemii w powiecie buskim zachorowało 2219 osób, w powiecie pińczowskim 1671, a kazimierskim 1287.

Nowe obostrzenia
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
stoki narciarskie;
kluby fitness i siłownie;
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę zdalną, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

„W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo”
„Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną”- informuje Ministerstwo Zdrowia.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com