Koń terapeuta. Zajęcia z hipoterapii

0

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, w ramach projektu „Dla Dobra Rodziny” prowadzi zajęcia z hipoterapii skierowane do dzieci z rodzin zastępczych, a także osób z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, mające na celu wspomaganie ich rozwoju psychofizycznego. Podopieczni mogą korzystać z bezpłatnych zajęć z hipoterapii w ośrodku rekreacyjno-hipoterapeutycznym jazdy konnej „Mustang”.

fot. PCPR Busko-Zdrój

Uczestnicy zajęć objęci są hipoterapią w formie: terapia kontaktem z koniem, podczas której dziecko uczy się przebywania z koniem, dbania o jego higienę – poznaje świat koński wieloma zmysłami, a także fizjoterapia na koniu, podczas której dziecko bawi się z koniem i ćwiczy na jego grzbiecie. Kolejnymi formami są: psychopedagogiczna jazda konna, podczas której dziecko uczy się jak wygląda świat oraz woltyżerka terapeutyczna dla odważnych, czyli elementy gimnastyki artystycznej na grzbiecie wierzchowca.

Warto wspomnieć, że hipoterapia to oddziaływanie, którego celem jest przywracanie zdrowia i sprawności poprzez kontakt z koniem. Znajduje swoje zastosowanie również w terapii dzieci zdrowych, które boją się nowych sytuacji, w tym również zwierząt. W trakcie zajęć z końmi mają szansę przełamać i przezwyciężyć swój lęk, przekonując się, że kontakt ze zwierzęciem może być przyjemny. Koń, a przede wszystkim jego ruch ma korzystny wpływ na układ mięśniowy, sensoryczny oraz szkieletowy. Hipoterapia to także interwencja o charakterze psychologicznym i pedagogicznym. W tym ujęciu stawiamy na rozwijanie koncentracji uwagi, zdolności uczenia się i komunikacji.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com