„Kijskie Opowieści – Powrót” – czyli rzecz o tym, jak wójt zagrał księdza…

0

To była pierwsza rola aktorska wójta Tomasza Sochy i od razu dość charakterystyczna i wymagająca. Gospodarz Gminy Kije zagrał księdza w kolejnej „Kijskiej Opowieści” i wspomina przygodę ze sceną bardzo dobrze.

„Jak grało się księdza? Fenomenalnie! Chyba minąłem się z powołaniem… myślę, że gdybym umiał śpiewać to zamiast na studia poszedłbym do seminarium”– opowiada z uśmiechem wójt Gminy Kije Tomasz Socha.

Tymczasem jednak gospodarz Kij śpiewa, jak  śpiewa przez co być może został wójtem, a my mogliśmy podziwiać go na scenie w otoczeniu innych wspaniałych aktorów – amatorów.

29 czerwca – w dzień parafialnego odpustu w Kijach (św. Piotra i Pawła, przyp.red.) w Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelania” odbyło się widowisko plenerowe „Kijskie Opowieści – Powrót”. Znakomity spektakl w reżyserii Arkadiusza Szostaka zebrał bardzo dobre recenzje widowni, a sami aktorzy bawili się doskonale.

Scenariusz widowiska oparto na luźnych rozmowach i opowieściach przekazywanych przez mieszkańców podczas nieoficjalnych spotkań w gronie rodzin i znajomych.

„Ta kolejna Kijska Opowieść jest niejako kontynuacją Wesela Kijskiego. Utrzymany jest tutaj spokojny, dowcipny, ludyczny klimat, który wije się przez całą ponidziańską ziemię, jak rzeka Nida-tak barwnie reżyser i scenarzysta opowiada o swym najnowszym dziele.

W „Kijskiej Opowieści – Powrót” występuje gro osób, które udzielały się aktorsko podczas pierwszego widowiska. Bardzo chętnie włączyły się dzieci, mamy, dziadkowie, babcie – czyli cały przekrój wiekowy gminnej społeczności. Zagrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zagrali uczniowie i ludzie różnych profesji.

 

„Widowisko zjednoczyło kolejną grupę osób, którym bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie.Mam jednocześnie nadzieję, że kolejne nasze przedsięwzięcia zaowocują nowymi nabytkami bo chętni są”cieszy się Arkadiusz Szostak.

„Tak. Bardzo chętnie wezmę udział w następnym widowisku. Czekam z niecierpliwością” –przyznaje wójt Tomasz Socha.

Widowisko „Kijskie Opowieści – Powrót” zostało oparte na kanwie historii pewnego wojskowego pochodzącego z Kij, który uznany został za poległego w czasie walk pod Kijowem. Gdy rodzina żołnierza opłakała już śmierć ojca i męża ten powrócił cały i zdrów do domu. Bardzo ciepła, barwna i optymistyczna opowieść spotkała się z ogromnym uznaniem publiczności, podobnie, jak udane kreacje aktorskie.

Mamy środek wakacji, imprez plenerowych pod dostatkiem; być może powtórka „Kijskich Opowieści – Powrót” – byłaby dobrym pomysłem na popołudnie lub wczesny wieczór. Warto o tym pomyśleć.

W widowisku zagrali: Oliwia Krzętowska, Julia Rakuś, Patrycja Pak, Lena Wołczyk, Katarzyna Sobczyk, Szymon Sobczyk, Kacper Pak, Mateusz Krzakowski, Małgorzata Pak, Justyna Rakuś, Ewa Piwońska, Katarzyna Krzętowska, Paulina Hynek – Krzakowska, Danuta Dyraga, Teresa Dudała, Lucyna Dudała, Wioletta Sobczyk, Romana Wrzoskiewicz, Anna Zielińska, Leokadia Woźniak, Jerzy Woźniak, Czesław Olesiak, Stanisław Nowak, Kazimierz Dyraga, Stanisław Cierniak, Tomasz Socha oraz KGW Górki, KGW Włoszczowice, KGW Kije, KGW Rębów, KGW Kliszów i KGW Czechów.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com