W każdej chwili może zabić… po cichu, podstępnie. Jak ustrzec siebie i najbliższych?

0

Zabija powoli, po cichu usypia i odbiera świadomość. Każdego roku czad odbiera życie kilkudziesięciu osobom w Polsce. Okres jesienno-zimowy sprzyja zatruciom tlenkiem węgla, gdy zaczynają pracować uszkodzone piece i kuchenki, a okna są szczelnie zamknięte, co uniemożliwia wymianę powietrza i dopływ tlenu. Wystarczy jednak kilka zasad, aby ustrzec się przed czadem.

W Polsce, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a blisko ponad tysiąc ulega podtruciu. W Busku-Zdroju od stycznia strażacy interweniowali 20 razy w przypadku zgłoszeń dotyczących obecności czadu.

Czad, czyli tlenek węgla jest bezzapachowy, niewidoczny, nie jest drażniący – po prostu sprawia wrażenie, że go nie ma. To jednak tylko pozory! W odpowiednim stężeniu potrafi uśpić, a następnie zabić ofiarę w kilkanaście minut. Pierwsze objawy to bóle głowy, nudności, senność, a w dalszej fazie utrata przytomności, a nawet zgon. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy bloków, gdzie korzysta się z pieców gazowych. Co zrobić żeby nie dać się temu cichemu zabójcy? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Strażacy apelują by zwracać szczególną uwagę na przegląd urządzeń grzewczych, a także na to aby w mieszkaniach czy domach była zapewniona prawidłowa wentylacja. Nie należy również zatykać kratek wentylacyjnych, czy na siłę uszczelniać okien. Jeżeli mamy mało tlenu w mieszkaniu, proces spalania nie jest pełny, a spaliny nie są właściwie odprowadzane, może dojść do ich cofnięcia i powstawania tlenku węgla.

– Aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla powinniśmy sprawdzić wentylację w domu, czy tlen dopływa do pomieszczenia. Konieczne jest robienie okresowych przeglądów przewodów kominowych i uradzeń grzewczych. W łazienkach konieczne jest stosowanie wentylacji w dole drzwi, aby tamtędy docierało świeże powietrze – informuje Marek Lis, rzecznik prasowy KP PSP w Busku-Zdroju.

Warto także zakupić tzw. czujniki czadu. Niewielkie urządzenia są dostępne praktycznie w każdym markecie, a ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

– W przypadku zagrożenia, czujka głośnym sygnałem dźwiękowym alarmuje domowników o stężeniu czadu. Jeśli czujnik da o sobie znać, konieczne jest otwarcie okien, opuszczenie pomieszczenia i wezwania straży – dodaje.

Fot. Pixabay

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com