Ich marzeniem jest… przetrwać zimę

0

Zima – to dla nich najtrudniejszy czas. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 zaczynają walkę o przetrwanie. Na terenie gminy Busko-Zdrój jest około 30 bezdomnych. Schronienie znajdą w noclegowni, ale nie tylko oni są zagrożeni gdy zaczynają się mrozy.

Bezdomny – fot. Pixabay

W ostatnich dniach, pogoda przestała nas rozpieszczać, a temperatura znacznie spadła. Zima to okres najtrudniejszy dla osób bezdomnych. Dla wielu z nich marzeniem jest przetrwać ten trudny dla nich czas i doczekać do wiosny. Na terenie gminy Busko-Zdrój osób pozostających bez dachu nad głową jest około 30.

Bezdomni, którzy przebywają na terenie Buska-Zdroju, mają możliwość korzystania z pomocy w formie całodobowego schronienia w noclegowni przy ulicy Kościuszki 2a, która działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Placówka obecnie dysponuje jedynie 7 miejscami. Jednak jak informuje dyrekcja MGOPS, jeśli zaszłaby potrzeba placówka może przyjąć więcej osób. Obecnie noclegownia jest otwarta całodobowo. W tym miejscu, osoby pozbawione dachu nad głową, mogą wyprać ubranie czy wziąć prysznic.

Noclegownia dla bezdomnych – fot. mat.pras

Jak co roku w chwili, gdy w naszym kraju następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni nie tylko bezdomni, ale też osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

– Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście poinformujcie o nich Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję. Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Państwa telefon na policję informujący o takich osobach może uratować je przed wychłodzeniem i przed zamarznięciem. Noc spędzona o tej porze roku na wolnym powietrzu przy dodatkowym osłabieniu organizmu może się skończyć tragicznie – mówi Tomasz Piwowarski, oficer prasowy KPP w Busku-Zdroju.

Warto również pamiętać, że każdy z nas może udzielić pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com