I Święto Patrona – św. Rocha

0

Kilka miesięcy minęło od chwili, gdy miasto Kazimierza Wielka zyskało swojego patrona –św. Rocha. Taką decyzję, po uprzedniej zgodzie Watykanu, podjęli rajcy miejscy, na wniosek burmistrza. Uroczysta sesja miała miejsce 27 maja 2020 roku. Trzy lata wcześniej, w centrum miasteczka, w cieniu zabytkowej baszty, ponownie stanęła odnowiona figura świętego, któremu przypisuje się cudowną ochronę kazimierzan w czasie zarazy. 

W niedzielę 16 sierpnia, gospodarze i mieszkańcy postanowili uczcić pamięć o patronie tak uroczyście, jak tylko pozwolił na to reżim sanitarny. Pierwszym punktem wydarzenia była msza święta koncelebrowana, z udziałem ks. bp dr Andrzeja Kalety i kapłanów z kazimierskich parafii. Piękna homilia przypomniała zgromadzonym wiernym postać świętego Rocha, jego zasługi, a także cały proces prawny, który musiał być przeprowadzony, by Roch mógł oficjalnie „zaopiekować się” miastem. Po mszy głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Adam Bodzioch mówił o wielkim znaczeniu patronatu i zaangażowaniu samorządu lokalnego w to wiekopomne dzieło. Po modlitwach zgromadzeni wierni, oficjalne delegacje i poczty sztandarowe przeszły przed figurę i złożyły u stóp świętego patrona piękne kwiaty w patriotycznych barwach.  

Święty Roch urodził się we Francji, najprawdopodobniej pomiędzy 1345, a 1350 rokiem. Brakuje dokładnych danych na ten temat. Jest patronem aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Uważany jest także za opiekuna zwierząt domowych. Katolicy uważają też, że Roch sprawuje opiekę nad najmłodszymi, gdyż był dzieckiem wyproszonym u Boga. Jest patronem miast: Montpellier, Parma, Wenecja a w Polsce: Sokołów Podlaski, Mikstat, Zator i od 2020 roku Kazimierza Wielka. Na obrazach  św. Rocha przedstawia się najczęściej jako pielgrzyma w płaszczu ze znakami pielgrzymimi umieszczonymi na kołnierzu lub kapeluszu; z kijem wędrownym, różańcem bądź tykwą na wodę. Często zaznaczano także symboliczną ranę – dymienicę (jeden z objawów dżumy).

Zwieńczeniem I Święta Patrona Kazimierzy Wielkiej był spektakl „Żywot św. Rocha”, zaprezentowany w Kazimierskim Ośrodku Kultury, przez teatralną grupę APROPO. Piękne przedstawienie wyreżyserowała nieoceniona Ewa Wiejacha, której gospodarze miasta serdecznie podziękowali po spektaklu. Wcześniej, burmistrz Adam Bodzioch w skrócie opowiedział o administracyjnej drodze, jaką miasteczko musiało pokonać, by zyskać tak zacnego patrona, a w dalszej kolejności głos zabrał lokalny historyk Andrzej Bienias. Emerytowany dyrektor Miejsko – Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odczytał wiersz „Znów jesteś”, autorstwa Zdzisława Kulisia, nawiązujący do figury św. Rocha, a historię tego pomnika opowiedział zebranym dyrektor KOK Czesław Kowalski.

Sztuka „Żywot św. Rocha” wystawiona przez utalentowanych aktorów z APROPO, została bardzo ciepło przyjęta przez zachwyconą widownię. Gromkimi owacjami, na stojąco, dziękowano za fantastyczną  grę aktorską, za wspaniałą reżyserię, a także za scenografię i kostiumy, które własnoręcznie przygotowała Ewa Wojciechowska –plastyczka z KOK.

Spektakl „Żywot Świętego Rocha” był częścią trwającego Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020” a osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest dyrektorka biblioteki Nina Turek – Kwiecień.

Ukoronowaniem cudownych przeżyć było wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu on-line, na temat wiedzy o Kazimierzy Wielkiej i patronie św. Rochu. Niełatwy test opracowała Greta Dzikowska z kazimierskiej biblioteki, a najwięcej punktów zdobyli ex aequo Jakub Wesołowski oraz Sylwia Wojtasik. Nagrody w poszczególnych kategoriach zdobyli także:  Aleksandra Rzepa, Zdzisław Kuliś, Zuzanna Klimczyk, Dominik Latos, Ewelina Uszko, Ilona Jańczyk, Joanna Trela oraz Iwona Filo. Wyróżnienia trafiły do: Marcina Galwasa, Katarzyny Król, Aleksandry Dukały i Urszuli Szlembarskiej. Nagrody wręczył burmistrz Adam Bodzioch oraz Nina Turek –Kwiecień, dyrektor biblioteki.

Gratulujemy!

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com